Se strastni pari bolj pogosto prepirajo?

30. 7. 2023
Deli
Se strastni pari bolj pogosto prepirajo? (foto: shutterstock)
shutterstock

Kdaj ste se nazadnje sprli s svojim partnerjem? Kako ste se ob tem počutili? Način, kako se prepirate, veliko pove o vas … in o prihodnosti vajine zveze.

Če se prepirate, še ne pomeni, da je zveza v krizi

Vse, kar pometemo pod preprogo harmonije, nas lahko pozneje dobro spotakne! O težavah je treba spregovoriti – a ustrezno. Bolje prepir kot lažna harmonija!

Jasno, da sta lahko tudi glasna, predvsem pa morata ostati spoštljiva drug do drugega, si prisluhniti in si vedno znova dopovedati: nisva sovražnika!

Ob prepiru pride na dan naša prava narava – naša individualnost, različni pogled na problem in obenem tudi možnost, da skupaj rastemo. Vsak prepir še ne odraža resnih težav v odnosu.

Psihologi pravijo, da je prepiranje veščina, ki se jo moramo naučiti, zato pa je potreben čas. Svetujejo naslednje:

  • Ne vztrajajte pri svojem za vsako ceno
  • Ne mislite, da imate vedno prav
  • Če čutite, da se vas poloteva iracionalen bes, naredite premor
  • Poslušajte drugega in ne segajte v besedo
  • Spoštujte partnerjevo mnenje
  • Držite se trenutne teme
  • Ugriznite se v jezik, preden v impulzivnosti izrečete nekaj, kar boste kasneje obžalovali

Kako vemo, kdaj je prepir znak za globljo težavo?

Povsem normalno je, da nimamo o vseh stvareh enakega mnenja kot naš partner. S prepirom se nakopičena energija sprosti, kar je dobro, a treba se je držati določenih pravil, in ne glede na vse, spoštovati drugo mnenje. Če se prepiramo prepogosto, je to morda znak, da določene potrebe niso zadovoljene. 

Dr. Stephanie Sarkis pravi, da še ni srečala para, ki ima zdrav odnos in se nikoli ne prepira. Prepiranje je pravzaprav učenje sklepanja kompromisov.

V zdravem odnosu mora biti prostor za izražanje potreb obeh partnerjev. Kadar je možno svoje želje in interese predstaviti na konstruktiven način, je to dobro za zvezo, saj jo še okrepi.

Obstaja pa seveda razlika med iskrenim izražanjem svojega mnenja, med pričkanjem in med resnim prepiranjem. Ko jo enkrat prepoznamo, se ne bomo čutili napadeni vsakič, ko bo partner izrazil svoje želje. Moramo se pač naučiti poslušati.

Strastni pari se bolj pogosto prepirajo

Obstajajo zveze, v katerih sta oba partnerja nezadovoljna, a raje tiho trpita, kot da bi svoje dvome in želje izrekla na glas. To je modra recept za kratkoročni mir v hiši, še zdaleč pa ni recept za dologotranjo zadovoljujočo zvezo. Po drugi strani pa obstajajo pari, ki se glasno skregajo, potem pa kmalu normalno nadaljujejo zvezo brez zamer, tihe maše in podobnih igric.

Dr. Pam Spurr pravi: »Način, kako se prepirate, pove veliko o vaši zvezi. Tisti, ki imajo čustveno inteligenco, pazijo na to, kako se do partnerja obnašajo tudi v trenutkih, ko so razburjeni. Prepir lahko razkriva marsikaj: da vam je resnično mar za drugega, pa tudi, da vam gre na živce.«

Morda ne bo slabo, če se ob prepiranju zavedamo besed Steva Halla: "Iskreno ljubezen se prepozna v načinu, kako se obnašamo do osebe, ne kako do nje čutimo."

Vir: Wake Up Your Mind

Poglejte si tudi podkast:

Preberite še:

Novo na Metroplay: Ko se govori o hierarhiji, je že prepozno | Bine Volčič in Žiga Faganel