Previdno s pisarniško romanco

16. 4. 2013
Deli
Previdno s pisarniško romanco

Tako kot se v delovnem okolju porajajo prijateljstva, se rojevajo tudi ljubezni. Platonske in otipljive. Moški in ženske preživljajo večino dneva skupaj ter se neizogibno tudi zaljubljajo. "A ljubezensko razmerje nam lahko precej zakomplicira stvari na delovnem mestu.

Bežnim romancam se je zagotovo najbolje izogniti, saj nam, ko minejo, lahko ostane občutek nelagodja in zadrege, saj se s to osebo še naprej vsakodnevno srečujemo. Prav tako so lahko zelo varljive afere med poročenimi ali drugače vezanimi ljudmi, saj ne vemo, ali gre res za zvezo, ki ima prihodnost, ali ne.

V službi namreč osebo srečujemo v specifičnih okoliščinah, očiščenih večine vsakodnevnih, domačih težav. V službo prihajamo urejeni, bolj ali manj spočiti, 'obvladani'; s sodelavci imamo po navadi podobna področja zanimanja (vsaj profesionalna) in zato veliko tem za pogovor. Domov velikokrat pridemo utrujeni, čakajo nas otroci, družina, odgovornost in če pri tem še nimamo dovolj časa in energije za svoj partnerski odnos, se nam ob sodelavcu ali sodelavki lahko hitro zazdi, da bi bilo z njim ali njo popolnoma drugače.

V takem primeru se je bolje vprašati, kaj od tega, kar čutimo o sebi ob tem sodelavcu ali sodelavki, pogrešamo v svojem odnosu s partnerjem. Se počutimo ob njem lepi, zanimivi, pametni, privlačni?

Ta del sebe smo v svojem partnerskem odnosu nekako izgubili ali zanemarili, mogoče pa nismo niti vedeli, da ga pogrešamo ali celo, da sploh obstaja. In zakaj ga ne bi raje najprej skušali poiskati ali oživiti ob svojem partnerju, ki ga veliko bolje poznamo?" predlaga Kreševa.

Večji pritiski

In če se v pisarni zaljubita dve samski osebi? "Čeprav je ljubezen nekaj lepega, pa se moramo zavedati, da bo naša zveza že od samega začetka izpostavljena opazovanju in komentiranju sodelavcev. Nekateri jo bodo spremljali z navdušenjem, drugi z zavistjo, tretji jo bodo krivili za vse napake, do katerih bo prišlo na delovnem mestu, zato se lahko veliko službenih napetosti prenese tudi med partnerja. Da se pred tem vsaj nekoliko zavarujemo, je dobro, da v čim večji meri ločimo svoj službeni odnos od zasebnega, predvsem pa, da se v zvezo ne spustimo brezglavo, temveč da vnaprej dobro premislimo, ali ima ta odnos prihodnost ali pa gre le za bežno simpatijo," opozarja Kreševa.

Najbolj občutljive so zveze med šefi in njihovimi podrejenimi, ker pri drugih spodbujajo nelagodje in ustvarjajo dvome v nepristranskost. Prekinitev zveze lahko proizvede še večjo eksplozijo od propadlega prijateljstva; obstaja celo nevarnost za medsebojno podtikanje in ustvarjanje razdorov v delovnem okolju.

Rivalstvo grozi skladnosti

Določeni strokovnjaki so skeptični glede poslovnih prijateljstev zaradi elementov konkurence in hierarhije. "Zaplete se lahko na primer, ko en od sodelavcev napreduje, drugi pa ne, ko je nekdo manj plačan ali odpuščen in podobno. Takrat lahko izgubimo dragoceno prijateljstvo, saj je službeno življenje v takšnem primeru zelo težko ločiti od zasebnega," pravi Kreševa.

Vendar niso vsi službeni odnosi obremenjeni s takšnimi tveganji. Medtem ko so prijateljstva sodelavcev na istem oddelku ter tistih, ki so razporejeni na podobne naloge, resnično občutljiva, so prijateljstva zaposlenih, ki si niso konkurenčni, precej varna. Isto lahko rečemo tudi za prijatelje, ki delajo v sosednih oddelkih ter niso drugi drugim nadrejeni oziroma podrejeni. V tem primeru njihovi različni položaji v hierarhiji podjetja težko proizvedejo nejevoljo.

Pod pogojem, da so zaposleni odgovorni in profesionalni, prijateljstva na delovnem mestu torej delodajalcu ne morejo škodovati; dejansko ima on od njih lahko veliko koristi. Tako kot pravi Janie Fritz, profesorica komunikacijskih in govorniških veščin na Univerzi Duquesne: "Dokler je služba na prvem mestu, so prijateljstva v delovnem okolju lahko konstruktivna in lahko prinašajo zadovoljstvo."

Ozren Podnar, Petra Arula

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja