Pomembno sporočilo: Česa se morajo naučiti naši otroci

7. 7. 2020
Deli
Pomembno sporočilo: Česa se morajo naučiti naši otroci (foto: Pexels)
Pexels

Eno najboljših sporočil, kar sem jih kdaj prejela!

Včasih me kontaktirajo šole, da bi za učence naredili podjetno delavnico. Vprašala sem osebo, ki jo izjemno občudujem in spoštujem že mnogo let, kaj misli, da so bistvena sporočila, ki naj jih predam na otroke.

In povedal je:

"Kar jih učijo v šoli, jih bo naredilo za odlične hlapčke. Bodo ubogljivi, vodljivi, poslušni in marljivi. Neutrudno bodo delali do smrti ali pa vsaj do borne penzije za tuje korporacije, kot zdaj dela (velika) večina Slovencev. Všeč bodo učiteljem, staršem, okolju in delodajalcem. Postali bodo to, kar bo okolje zahtevalo od njih, in v udobnem suženjstvu životarili brez hudih tveganj - kot žival v živalskem vrtu.

Življenje pa je le eno, lepo in zanimivo. Zato ga je morda bolje preživeti v naravi, svobodni, neodvisni, samosvoji, a izpostavljeni vsem nevarnostim, ki jih prinaša življenje v džungli. To ni zanimivo za prav vse, marsikdo ne mara tveganja in ima raje varnost, čeprav v skromnosti in poslušnosti.

Tisti, ki imajo radi svobodo, in bi radi postali to, kar v resnici so (in za kar so prišli na svet), ter so za to pripravljeni prevzeti nase tudi tveganje in izpostavljenost, pa morajo poznati pot, kako priti do svobode. Te poti jim v šoli ne bodo razkrili, in jim jo povej ti."

No, to je moj namen. 

Nadaljeval je: "Česa se morajo naučiti:

Ustvarjalnosti in inovativnosti

Kako narediti nekaj novega, drugačnega, edinstvenega, boljšega, zanimivega. Zato potrebujejo talent, znanje in marljivost. Ampak nič strahu: kadar bodo delali to, kar jih veseli, jim bo čas minil kot hipec, in noben trud jim ne bo odveč, kaj šele, da bi ga čutili kot napor.

• Naučiti se morajo učiti: sami sebe!

Danes je vse znanje sveta na krožniku, ki se imenuje svetovni splet (internet). Znati ga je treba uporabljati, in najti bistvene stvari ter ločiti zrno od plevela. Potem se morajo naučiti povezovati znanje v nove rešitve - in tako priti do novega, njihovega znanja.

• Zato morajo znati jezike

Najprej angleščino, potem pa se čimveč ostalih pomembnih. Župniki na slovenskem so že pred tisoč leti vsi govorili štiri jezike: latinsko, italijansko, nemško in slovensko. Delati bodo morali s tujci, in če bodo hoteli biti pri tem odlični, bodo morali govoriti njihov jezik, nemško, italijansko, francosko, rusko ... To velja za vse velike nacije, manjši se bodo prilagodili in govorili angleško brez zadrege.

Jezik je ključ do kulture, in razumevanje kulture je bistveno za delo z vsako od njih. Tu imamo Slovenci velikansko prednost pred velikimi nacijami, ki se ne znajo prilagoditi in jim je njihova @kultura@ prtljaga, s katero se zagozdijo med še tako širokimi vrati. Prav razumevanje kultur in prilagodljivost sta velika aduta Slovencev v sedanji globalni (svetovni) gospodarski tekmi. Odprti svet (globalizacija) ima dve plati: ne moreš se skriti pred konkurenco najboljših na svetu, obenem pa lahko ti celemu svetu pokažeš, kaj znaš - in koliko veljaš.

• Zato se morajo naučiti komunikacije, skupaj z oliko in diplomacijo.

To so orodja, ki te naredijo zares močnega, brez njih si okoren teleban, če še toliko veš in znaš. Znati se moraš nasmehniti, reči dober dan in hvala, in vedeti, da ne smeš hoditi po svetu razcapan, smrdljiv in zanemarjen, ker si pač tako velik talent ...

• Naučiti se je treba hitrosti, improvizacije in reaktivnosti, ki so dostikrat potrebne za dosego rezultata - in so prav tako pomembne kot natančnost, pridnost in vztrajnost (čistoča je pol zdravja, svinjarija pa ostala polovica ...)

In vedeti je treba, kar je prav, in kaj ne!

Dobre in slabe vrednote je človeštvo odkrilo že pred tisočletji, in so se od Indije preko Mazopotamije, Egipta in Bližnjega Vzhoda prebile v Evropo (danes jih dojemamo kot krščanske vrednote, čeprav niso zrasle na tem zelniku, in jih lahko mirno prevzamemo, ne glede na to, kaj si mislimo o Cerkvi).

Dobre:

• previdnost

• pravičnost

• zmernost

• pogum

Slabe:

• poželenje: želeti si stvari, ki jih ne potrebuješ (reklama ...)

• pogoltnost: nikoli dovolj ...

• pohlep: nikoli ni dovolj > glej podjetja in korporacije!

• nemarnost: ne izkoristiti darov, ki ti jih je dala narava, in zapravljati življenja v brezciljnem lenarjenju

• jeza: togotiti se na svet in okolico, ali nase

• zavist: ne biti zadovoljen s tem, kar imaš (ne želi bližnjega žené, kaj drugim lajšal bi gorje)

• napuh: misliti, da si več kot drugi okrog tebe, ali na kakšni južni celini

Torej:

poslušaj svoje srce in potem se kar pogumno loti zadeve ... In postal boš to, kar si. Pa četudi boš trmast, svojeglav in drugačen!

Konec pridige. Amen."

(Ja, včasih se rad malo poheca, tako kot ta zaključek v sporočilu. Kot on pravi: Najvišja stopnja inteligence je HUMOR.)

Ne vem za vas, ampak meni je to res eno najboljših sporočil, ki bi ga rada podelila med vse ljudi! 

Zapis Petre Škarja

Preberite še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja