Obvladovanje nižjih nagonov: Dvom

8. 5. 2016
Deli
Obvladovanje nižjih nagonov: Dvom

Z DVOMOM si otežujemo življenje. Dvom ustvarja neskladje. Enost zaupanja razdeli v dvojnost gotovosti in negotovosti. Še posebej obremenjujoč za naš obstoj je dvom v samega sebe.

Notranja razdvojenost slabi našo energijo in s tem še povečuje našo negotovost. Dvom pa je lahko tudi zelo koristen, če nam pomaga pri kritični analizi ozadja. Dvom je funkcija intelekta (buddhi). Bog nam je dal razum, da bi razločevali med pravilnim in napačnim ter bi sprejemali prave odločitve. Ko premagamo dvome, se počutimo varne, mirne in sproščene. S temi lastnostmi postanemo opora družbe in drugim lahko pomagamo premagati njihove dvome. Ko se znebimo škodljivih dvomov, nas pot vodi k jasnosti in popolnem zaupanju v Božansko vodstvo.

Nekateri menijo, da bodo premagali svoja čustva, če jih bodo 'izživeli'. Žal pa je to zelo huda zmota; s tem dosežemo ravno nasprotno. Ko popustimo nagonom svadhišthana čakre, se ti medsebojno okrepijo in zastrupijo našo notranjo Bit.

Če svoje želje in strasti spustimo z vajeti, ker nam nekaj ali nekdo stoji na poti, pokaže ego svoje 'kremplje'. V nas se prebudi jeza, ki prebudi še močnejše orožje – sovraštvo. Sovraštvo pa zaneti ogenj zavisti in nevoščljivosti. Ko se na kupu znajde ta pogubna vojska, se pridružita še dva zaveznika – pohlep in maščevalnost, in na koncu skupaj sprožijo val nasilja in okrutnosti. Dan za dnem poslušamo, gledamo in beremo o tem, koliko grozot v svetu povzročijo maščevalnost, jeza, ljubosumje in nasilje. Ko opazujemo razdejanje, ki smo ga povzročili, podvomimo vase: zavemo se, kaj smo storili, in si ne znamo pomagati. Po navadi se na to odzovemo z 'zabrisanjem sledi', vse občutke potlačimo in jih potisnemo v podzavest. Vse prepogosto se nežne vzpodbude po uvidevnosti in izboljšanju zadušijo v lenobi in otopelosti.

Vedno pa je odločilnega pomena naša sposobnost upravljanja z našimi vzgibi in lastnostmi. Lahko jih negujemo in uporabljamo v dobrem ali slabem smislu, sebično in brezobzirno samo v lastno korist ali pa imamo razumevanje, ljubezen in sočutje tudi za druge. Ko je neka država v vojni, najprej uničijo komunikacijske in poštne zveze. Dokler smo v vojni s samim seboj, dokler prevladujejo mračne lastnosti in nam vlada ego, smo odrezani od Božanske Biti. Klica Boga ne moremo zaznati, ker tičimo pregloboko v svojih notranjih zagatah.

Vishwaguru Paramhans Maheshwarananda v knjigi Skrite moči v človeku

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja