Ne čakajte, da vam bodo drugi dali dovoljenje, da živite polno – dajte si ga sami!

29. 2. 2024
Deli
Zdi se, da danes vsi iščemo dovoljenje. Ne glede na to, ali gre za terapevta, trenerja, prijatelja, stranko ali sorodnika, vsi iščemo nekoga, ki bi nam ga dal. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Zdi se, da danes vsi iščemo dovoljenje. Ne glede na to, ali gre za terapevta, trenerja, prijatelja, stranko ali sorodnika, vsi iščemo nekoga, ki bi nam ga dal.

Med razmišljanjem o naši želji, da bi nam nekdo dal dovoljenje, je Lewis Howes, avtor uspešnice Kako doseči veličino, odkril, da obstajajo tri oblike dovoljenja, ki si ga morate dati, da boste živeli polno: da postanete svoj idealni jaz, da rečete ne in da pokažete svoja čustva. Če si česa od tega ne dovolite, vas čakajo težave.

1. Dajte si dovoljenje, da postanete svoj idealni jaz.

Če si ne dovolite postati svoj idealni jaz, postanete ljubosumni in negotovi. Takole pravi Gabby Bernstein: »Ljubosumje pomeni, da v drugih vidimo nerazvite dele sebe.« Morda ste ljubosumni na lastnosti, ki jih ima nekdo drug, vendar vam nič ne preprečuje, da jih ne bi razvili tudi sami. Samo odločiti se morate in si dovoliti, da postanete, kar bi radi.

Mnogi čakamo, da bi nas kdo izbral: Naš kulturni instinkt je, da čakamo, da bi nas kdo izbral. Iščemo dovoljenje, avtoriteto in varnost, ki jih dobimo, ko založnik, vodja oddaje ali celo bloger reče: »Izbral sem tebe.« Ko pa nehate slediti temu vzgibu in spoznate, da vas ne bo izbral nihče – da se je princ na belem konju ustavil pri drugi hiši – se lahko dejansko lotite dela.

Ko razumete, da obstajajo problemi, ki jih je treba rešiti, ko uvidite, da imate vsa orodja in dovoljenja, ki jih potrebujete, se vam odprejo številne priložnosti. Predvsem pa: ko se po najboljših močeh lotite dela, začnete postajati umetnik, kakršen ste zmožni postati. Nihče vas ne bo izbral. Vi izberite sebe.

2. Dajte si dovoljenje, da rečete ne.

Vsi bi morali odstraniti kaj navlake iz svojega življenja, vendar je večini ljudi težko reči ne, ker imajo občutek, da potrebujejo odobravanje drugih. To pa je povezano z identiteto. Ali dovoljujete, da pričakovanja drugih opredeljujejo, kdo ste?

Če ne vadite, kako si dati dovoljenje, da kakšne naloge ne opravite, tvegate, da bodo vašo pozornost ugrabile vse naloge, ki vam jih nalagajo drugi. Uspešni ljudje rečejo ne nekaterim stvarem, zato da se lahko popolnoma posvetijo drugim.

Ko vaša pozornost zbledi, so temu primerni tudi rezultati. Povedano drugače, bolj ko se trudite doseči uspeh, da bi pridobili odobravanje drugih, manj dejansko opravite, ker vam čas polzi med prsti. Dati si morate dovoljenje, da odstranite naloge s svojega seznama opravil in življenja, zato da se lahko osredotočite na tisto, kar je najpomembnejše za vas.

3. Dajte si dovoljenje, da pokažete svoja čustva.

Se lahko spomnite trenutka, ko si niste dovolili, da bi občutili celoten razpon čustev, ki bi jih morali, da bi lahko ozdravili svojo preteklost?  Morda si niste dovolili občutiti bolečine, ker bi vam bilo ob tem neprijetno ali nerodno.

Gabby govori tudi o tej obliki dovoljenja, pri čemer omenja nabor čustev, ki jih imenuje »nedovoljeni občutki«. Pravi, da smo vsi doživeli neko vrsto travme, iz nje pa izvirajo čustva, ki se jih pogosto sramujemo, kot so občutek nezadostnosti, jeza in sovraštvo do sebe.

Ljudje se izogibajo tem občutkom, ker se znajo samo tako zaščititi pred ranami iz preteklosti, vendar pa ti mehanizmi za spoprijemanje pogosto niso vzdržni. Vodijo lahko k najrazličnejšim obrambnim mehanizmom ali odvisnostim, ki vam preprečujejo doseči veličino. Zato si morate dovoliti, da vstopite v te spomine in občutite čustva, če bi jih radi zares predelali.

Povzeto po knjigi Kako doseči veličino

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar