Naše življenje ni igra nepredvidljive usode (iz pogovora z Matejo Kunc)

24. 2. 2024
Deli
Naše življenje ni igra nepredvidljive usode (iz pogovora z Matejo Kunc) (foto: osebni arhiv)
osebni arhiv

Obstaja znanje, ki nam omogoča lepo živeti. Kdor upravlja z njim, upravlja s prihodnostjo. Prav vsak se ga lahko nauči, je prepričana Mateja Kunc, avtorica Zlate knjige življenja

Mateja Kunc je po profesiji diplomirana ekonomistka, po duši pa raziskovalka življenja, motivatorka, predavateljica ter učiteljica djotiša in svetovalka. Na podlagi lastnih izkušenj je spoznala, da je življenje sila preprosto in enostavno, ko ga enkrat razumemo. A vsaka sprememba življenja se začne pri nas – s spremembo pogleda na to, kar se nam dogaja. Kako živimo, torej ni odvisno od ljudi ali dogodkov, ampak od pomenov, ki jim jih dajemo sami. Kajti življenje samo je popolnoma nepristransko.

Mateja, zase pravite, da ste življenjeslovka, torej se spoznate na človekovo naravo in na univerzalne zakonitosti življenja – kaj bi morali vsi vedeti o sebi in življenju, da bi lahko lepše živeli? 

Predvsem troje: vedeti bi morali, da ima življenje svoje univerzalne zakonitosti, razumeti  njihov pomen za naše vsakodnevne situacije in se dosti bolj zavedati svoje ustvarjalne vloge znotraj teh zakonitosti.

Zaradi svojih zakonitosti je življenje nepristransko in predvidljivo. Ne moremo ga okriviti za svojo nesrečo niti mu pripisovati zaslug za svojo srečo. Ne postavlja se na nikogaršnjo stran, ker ne izbira strani.

Življenja ne ustvarja in z njim ne upravlja neka subjektivna entiteta izven nas, ki bi razsojala o naših dejanjih in nas zaradi njih bodisi kaznovala bodisi nagrajevala. Življenje je objektivni proces z zakonitostmi, ki veljajo enako za vse. Ne moremo jih izključiti, odločamo pa, ali nam bodo njihovi učinki v korist ali škodo.

Če bomo razumeli prave vzroke za svoje občutje in se zavedali pomena svoje vibracijske  narave, ima sleherni med nami možnost, da živi lepo in izpolnjeno življenje brez težkih situacij in čustvenih stisk. Brez tega vedenja smo kot po pravilu uglašeni na situacije, ki jim nismo kos, ker se počutimo negotove, nemočne, prestrašene in neuspešne.

Tem občutkom običajno sledi nezadovoljstvo s seboj, odnosi, službo, življenjem nasploh. Če si iz takšnega razpoloženja ne znamo pomagati, se drugim tegobam slej ko prej pridružijo še zdravstvene težave. Z boljšim razumevanjem sebe in življenja bi se vsemu temu lahko ognili. Še zlasti zato, ker je znanje, ki nas opolnomoči za lepo življenje, resnično zelo preprosto.

Prepričana sem, da smo ga vsi brez težav sposobni ponotranjiti, le razloženo nam mora biti tako, da nam je logično. Če nam je nekaj logično, nam je razumljivo; če nam je razumljivo, nam je enostavno; če nam je enostavno, se nam zdi uresničljivo. Z Zlato knjigo življenja je to znanje zdaj dostopno vsem. 

Kaj je smisel našega življenja? Je to po vašem mnenju nenehno prilagajanje okoliščinam, odkrivanje resničnega sebe, takšnega, kot si, ali kaj drugega?

Na tem svetu smo zato, da kot stvarniki svoje realnosti izkušamo, kako je biti stvarnik. Namen življenja torej ni nenehno prilagajanje okoliščinam, temveč ustvarjanje okoliščin in doživljanje izkušenj, ki naj bodo čim bolj verni odraz življenja, kakršnega si želimo doživeti. V življenju po mojem mnenju tudi ne gre za odkrivanje resničnega sebe, kajti kakršni smo, smo vedno resnični. Smo to, kar zaznavamo, razmišljamo, čutimo in počnemo, zato drugačni kot resnični preprosto ne moremo biti.

Ni pa rečeno, da nam je všeč, kar si s svojo resničnostjo ustvarjamo. V najtežjih okoliščinah in najbolj bolečih izkušnjah bi se morali še posebej zavedati, da se nam slabe stvari ne dogajajo, ker je življenje pekel na zemlji ali ker je z njimi tlakovana pot do sreče ali ker smo si jih prislužili v tem ali prejšnjih življenjih ali ker gre za lekcije, ki jih moramo usvojiti, ali ker se je nekdo v našem imenu odločil, da so v naše največje dobro.

Dogajajo se nam, ker preslabo poznamo sebe in ne vemo za univerzalne zakonitosti življenja. Ne razumemo ustvarjalne (ali razdiralne) moči svojih misli, ne zavedamo se svoje vibracijske uglašenosti, ne poznamo učinkov univerzalnih zakonitosti življenja in ne sledimo ritmom naravnih ciklov. Zato se tolikokrat izgubimo v občutkih negotovosti, nemoči in nesmisla. Pozabljamo, da smisel življenja ni nekaj, kar bi morali v življenju enkrat za vselej odkriti, temveč nekaj, kar bi morali svojemu življenju nenehno dajati. 

V čem je naša ustvarjalna moč? Argumentirajte nam svojo trditev, da si sami ustvarjamo svoje okoliščine?

Ljudje smo zavestna bitja, sposobna zaznavanja, pomnjenja, predvidevanja in premisleka. V tem procesu sodelujeta naše telo in naš um. S telesom, natančneje s čutili, zaznavamo, kaj se dogaja z nami in okoli nas. Zaznave sprožajo misli, misli sprožajo čustva. Od tega, kaj si bomo o neki situaciji mislili, je odvisno, kako se bomo glede nje počutili. Od tega, kako se bomo glede nje počutili, je odvisno, kako se bomo nanjo odzvali.

Od tega, kako se bomo nanjo odzvali, je odvisno, kako se bo razpletla za nas. V tej temeljni formuli življenja je ključno zavedanje, da smo mi in edino mi tisti, ki svojim situacijam pripisujemo pomen. Sami odločamo, kaj si bomo o čemer koli mislili, kajti v mislih smo vedno povsem svobodni. Nobena, niti najtežja izkušnja nima moči, da bi nase priklenila naše misli.

Težkih čustev nikoli ne čutimo zaradi okoliščin ali drugih ljudi, temveč vedno zaradi pomena, ki jim ga pripisujemo. Za vedno si velja zapomniti, da s čutili zaznavamo, da zaznave sprožajo misli, da misli porajajo čustva, da čustva pogojujejo odzive, da je od odzivov odvisno, kakšne bodo naše izkušnje, in da je vsak korak tega procesa odvisen od nas.

Še več. Od nas je odvisno ne le, kako bomo doživljali svoje situacije, ampak tudi, kakšne situacije nam bodo prihajale v življenje. Telo in um sta namreč le dve plati naše narave, tretja plat pa je naša vibracija. Fiziki vedo, da celotno vesolje in vse v njem vibrira, da vsaka stvar, živa in neživa, vibrira s sebi lastno frekvenco.

Zaradi različnih frekvenc vibriranja so različne stvari med seboj uglašene z različno jakostjo oziroma med seboj različno močno resonirajo. Vibracija kot lastnost vsega omogoča, da je vse na svoj način med seboj povezano. Vibrirajo tudi misli. Zaradi naše vibracije so naše misli o realnosti in naša realnost na predvidljiv način povezani.

Povezani so preko naše vibracijske frekvence, ta pa se spreminja hkrati s spreminjanjem naših misli. Nič, kar ni uglašeno z našo vibracijsko frekvenco, ne more priti v naše življenje. Torej, če nič, kar ni uglašeno na frekvenco naše vibracije, ne more priti v naše življenje, in če je frekvenca naše vibracije odvisna od naših misli, je logično, da s svojimi mislimi neposredno vplivamo na to, kaj se nam bo v življenju dogajalo. 

Knjigo lahko naročite tukaj.

Pridružite se brezplačni pogovorni skupini Življenjski pogovori z Matejo Kunc

Celoten intervju lahko preberete v tiskani reviji Sensa februar/marec 2024, v prodaji od sobote, 24. februarja 

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar