Kako naj ženska ustvari pozitivne spremembe v svojem življenju, ko pa nima časa?

18. 1. 2024
Deli
Kako naj ženska ustvari pozitivne spremembe v svojem življenju, ko pa nima časa? (foto: profimedia)
profimedia

Se počutite, kot da živite na avtopilotu? Ste tako ujeti v vrtinec vsakdanjega življenja, da nimate časa, da bi se ustavili in preverili, ali greste v pravo smer?

Eden največjih izzivov, s katerim se soočamo ženske, je pomanjkanje časa, prostora, strategij ali podpore, da bi se iztrgale iz hektičnega vsakdana in razmislile, kaj bi nas resnično osrečilo in izpolnilo. Kako ustvariti pozitivne spremembe v svoji karieri in življenju, ko sploh ne veste, kje začeti?

Ustvarite prostor

Začnimo s tistim, kar mnogim ženskam preprečuje, da bi sledile svojim sanjampomanjkanje časa ali prostora za razmišljanje o tem, kaj si želijo v življenju. To je globoka težava. Večina od nas se spopada s toliko obveznostmi hkrati, da se zdi, da je razmišljanje o svoji viziji, namenu in željah kot iluzija.

Iz najnovejših raziskav vemo, da je leta 2021 42 odstotkov žensk dejalo, da so bile pogosto ali skoraj vedno izgorele, ta trend pa se je nadaljeval tudi v letu 2022. Prav tako vemo iz raziskav, da so ženske v povprečju porabile 20 ur več na teden kot moški za skrb za otroke, starejše ali bolne sorodnike ter za gospodinjska opravila.

Kako ustvariti prostor, ko se že počutite, da nimate dovolj časa in ste preobremenjeni?

Kot pri večini globokih sprememb v življenju je najbolje, da začnete z majhnimi koraki. Začnite tam, kjer ste, bodite sočutni do sebe in si ne postavljajte nerealnih ciljev, češ da boste kar naenkrat imeli ure in ure časa za razmišljanje o svojih upanjih in sanjah. Vzemite si trenutek, da premislite, kam gre vaš čas.

Kje lahko najdete 10 minut, da se ustavite in razmislite o enem vidiku svoje življenjske vizije? Bi lahko skrajšali čas, ki ga preživite na telefonu? Bi lahko vstali 10 minut prej? Bi lahko izklopili naprave 30 minut prej kot običajno in zapisali, kaj je za vas najpomembnejše, preden greste spat? Bi se lahko sprehodili okoli bloka po kosilu in ta čas posvetili premišljevanju o svojem življenju?

Ustvarjanje prostora pomeni najti majhne trenutke v svojem dnevu. Gre za pogum, da postanete iskreni glede tega, kam dejansko gre vaš čas, in postavitev zdravih mej, da zaščitite tisto, kar je za vas najpomembnejše.

->9 znakov, da je čas za spremembe v življenju

Premislite o svoji viziji

Ko vam uspe ustvariti nekaj majhnih trenutkov v svojem življenju, je naslednji korak, da uporabite ta čas za razmišljanje o svoji življenjski viziji. Prenehanje delovanja na avtopilotu pomeni pridobiti jasnost glede tega, kaj si najbolj želite v življenju, kaj vam prinaša največ veselja in izpolnitve ter kako lahko počasi, korak za korakom, stopate proti tem stvarem.

Koristna vprašanja za razmislek o ustvarjanju vizije za svoje življenje

  • Če bi lahko dobili karkoli na svetu, za kaj bi prosili?
  • Če bi lahko opustili eno stvar, ki vas obremenjuje, kaj bi to bilo?
  • Kaj vam daje pozitivno energijo?
  • Kaj vam odvzema energijo?
  • Če bi sledili veselju v svoji karieri in življenju, kam bi vas to pripeljalo?
  • Kakšna je vaša definicija uspeha?
  • Kakšno življenje bi radi živeli?

Redko imamo priložnost, da se vprašamo: »Kaj si želim zase?« Smo zaposlene ženske, ki skrbimo za vse druge, ki izpolnjujemo potrebe drugih in, bodimo iskrene, v mnogih primerih samo skušamo preživeti dan – toda to je vaša priložnost, da si preprosto dovolite sanjariti. Načrt bo prišel kasneje.

Začnite delati majhne korake

Ko ste ustvarili nekaj prostora za razmislek o svoji življenjski viziji in bolj jasno veste, kaj si želite zase, je naslednji korak, da ukrepate. Spet gre za majhne korake.

Pogosto nas zmede miselnost »vse ali nič« ali pa čutimo, da moramo spremeniti svoje življenje čez noč. In ne samo, da to ni mogoče, je tudi prevelik pritisk. Izberite eno majhno spremembo, ki jo lahko naredite, in se osredotočite nanjo. Nato lahko dodajate druge stvari.

Lahko se počasi premikate proti svojemu idealnemu življenju. Ni vam ga treba uresničiti naenkrat. In ne podcenjujte moči majhnih sprememb – majhne spremembe, narejene z zavedanjem, se sčasoma seštevajo in ustvarijo radikalne rezultate.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja