Kako izkoristiti čas med čakanjem?

10. 1. 2013
Deli
Kako izkoristiti čas med čakanjem?

Kadarkoli se zgodi, da morate nekaj čakati – v vrsti v trgovini, če kdo zamuja na zmenek ali ko računalnik 'melje' in se na zaslonu le vrti peščena ura – vzemite to kot priložnost za vadbo pozornosti, meditacijo ali molitev. Za čas med čakanjem obstaja kar nekaj dobrih vaj pozornosti.

Dihanje

Ena od njih je usmerjena na dih. Začnite z nekaj globokimi vdihi, da boste iz telesa lažje sprostili napetost, ki se je nabrala v vas le zato, ker ste prisiljeni čakati ali ker oseba, s katero ste dogovorjeni, morda zamuja. Poiščite del telesa, v katerem se najbolj zavedate diha – nosnice, prsi ali trebuh – in se osredotočite na občutke v tem predelu ter opažajte njihovo nenehno spremembo.

Poslušanje

Še ena koristna vaja med časom čakanja je poslušanje zvokov, odpiranje in razširjanje sluha, da boste zajeli celoten prostor, v katerem ste v tem trenutku.

Širjenje ljubezni

Druge dobre vaje so dajanje ljubezni in toplote svojem telesu in sproščanje ob izdihu: med vsakim izdihom se ozrite na napetost, nabrano nekje v telesu – okoli oči ali ust, v ramah ali trebuhu – in pustite, naj se zmehča. Ko opazite, da ste se začeli razburjati, ker ste prisiljeni 'čakati', se spomnite: "Odlično! Zdaj lahko vadim ohranjanje pozornosti."

Globlji nauk

Z uporabo te vaje se s časom naučite zgodaj razločiti telesne spremembe, ki spremljajo prihajajoče negativne misli in čustva, kot je nestrpnost zaradi tega, ker čakamo, ali jeza zaradi 'tega idiota' pred nami v vrsti za blagajno.

Spoznanja

Vajo čakanja sem odkrila, ko sem bila še nevešča meditacije in sem delala 72 ur na teden kot pripravnica v bolnišnici, kjer sem komaj utegnila iti na stranišče. Dva zenovska učitelja sta me prišla obiskat v bolnišnico. Pridirjala sem v čakalnico in zamrmrala opravičilo, ker sem ju pustila čakati. "Nič hudega," je odgovoril eden od njiju. "Le pridobila sva nepričakovani čas za meditacijo." ('Sedenje' je termin zenovskega žargona za meditiranje v sedečem položaju.). O, ja. Ta vaja je odgovor na vprašanje "Kdaj lahko – kot zelo zaposlena oseba – najdem čas za vadbo pozornosti?" Za vzdrževanje pozornosti si ni treba vzeti veliko časa (čeprav to zagotovo ne more škodovati). Priložnosti za to se nam pokažejo skozi ves dan.

Ko smo prisiljeni čakati, na primer zaradi prometnega zastoja, naš instinkt želi početi nekaj, kar nam bo odvrnilo pozornost od nelagodja čakanja. Prižgemo radio, lotimo se mobilnika in pokličemo nekoga ali pišemo SMS-e, ali pa preprosto sedimo in prekipevamo.

Vadba pozornosti med časom čakanja pomaga ljudem poiskati številne majhne trenutke v dnevu, ko se lahko prebudijo in postavijo pokonci kakšno nitko zavesti zapletenega tkanja svojega življenja, v katerem zavest leži skrita in spi. Čakanje, ta vsakdanji pojav, ki ponavadi proizvaja negativna čustva, si lahko prelevite v darilo v obliki prostega časa za vadbo. Um ima od tega dvojno korist: prvič: opušča svoja negativna stanja, in drugič: dobiva blagodejne učinke celo samo za nekaj dodatnih minut vadbe med dnevom.

Moj prvi učitelj vadbe čakanja je bil moj zelo potrpežljivi oče. V nedeljo zjutraj je imel navado obleči obleko in kravato ter se usesti v avto ter brati nedeljski časopis. Medtem so njegova žena in tri hčerke druga za drugo vstopile v avto, potem pa izstopile in se neštetokrat vračala po rokavice, torbice, ličila, hlačne nogavice brez luknje, sponke za lase, knjige za verski nauk in tako naprej. Šele takrat ko se je dirkanje naokrog in loputanje z vrati končalo, je on pogledal gor, mirno zložil časopis in zagnal motor.

Zaključna beseda: Ne bodite čemerni, ko morate čakati; veselite se dodatnega časa, ki ga imate za vadbo popolne prisotnosti.

P.A.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja