Kako bivati celostno?

25. 5. 2011
Deli
Kako bivati celostno?

Minimalen poseg v okolje, naravni materiali, harmonija z naravo, izčiščenost prostora in udobje bivanja ... Več je velikokrat manj, je osvobajanje od dušeče prenasičenosti ... Širina prostora odraža širino našega notranjega prostora in obratno – prostoren interier jasnih linij odraža izčiščenost in jasnost znotraj nas.

Praznina je prostor, kjer se začenja kreacija, je tišina ... Širina praznine je razsežnost, dimenzija, kjer je na voljo dovolj časa in prostora za resnično življenje ... Ko se rodimo v svojo notranjo prazno širino, je to naša popolna preobrazba – novo rojstvo. Življenje dobi novo kakovost, večjo vrednost, to je prostor nove globine ... Wholeness.

Danes je življenje povprečnega Zahodnjaka kompleksen preplet, mozaik različnih področij in aspektov. Ko se znajdemo na točki, ko začnemo razmišljati o ekologiji, se začne naraven proces, ekološko začnemo vnašati v prav vsa področja našega življenja – vsak v svojem naravnem ritmu in tempu. Navadno se začne pri hrani, ločevanju odpadkov, pa pri osebni rasti – naši notranji ekologiji, nadaljujemo lahko pri ekologijo odnosov, ekologiji poklicnega udejstvovanja, ekologija bivanja … Aspektov in področij ekologije je toliko, kolikor je aspektov in področij življenja.

Cilj ekologije je ustvariti bolj prijazne, zdrave, kakovostne razmere za sobivanje, simbiozo. Je  ustvarjanje sinergije, sinergično delovanje.

Pogoj za uspešno 'ekološkost' je celostnost. Celostnost (wholeness) se rodi, ko ekologija poseže na prav vsa področja, spreminja našo osebno in kolektivno miselnost, osebni in kolektivni življenjski slog.

Nastaja življenjski slog, ki upošteva, spoštuje, čuti, sprejema, daje, sodeluje, je ustvarjalen, izpolnjen, radosten, igriv.

Ekologija ustvarja izčiščenost, prostor za novo kakovost bivanja. Manj postaja več. Ko izginja prenasičenost, ki poudarja kvantiteto, se ustvari prostor globine, kjer dobi svojo priložnost kakovost.

V nas se rojeva nova dimenzija bivanja, novo dojemanje časa, prostora in življenja, ki se dogaja znotraj njiju.

Eko bivanjski prostor

Upoštevajoč ekološko celostnost in naravni proces širitve ekologije na prav vsa področja našega življenja, nas neizbežno pripelje do trenutka, ko začnemo razmišljati o spremembi bivanjskih razmer, o prevetritvi našega doma ali celo o ustvarjanju  novega bivalnega prostora. Če živimo v mestu ali v nasičenem naselju, si bomo spontano zaželeli večje širine prostora, naravnega okolja, harmonije, naravnih zvokov in tišine. Morda bomo začeli razmišljati o selitvi na podeželje, v naravno okolje.

Če pa je naše vsakdanje življenje iz praktičnih razlogov vezano na mesto ali pa je vrvenje mestnega življenja za nas čar in v njem uživamo, se bomo verjetno odločili za spremembo v našem domu.

V prvi fazi to pomeni osvobajanje od odvečnega – stara oblačila, knjige, nepotrebna šara … Vse to bo našlo pot k novemu lastniku ali pa v reciklažo. Da, slovo od preteklosti včasih zna biti malce boleče. A če pomislimo, da preteklost zavzema prostor, ki bi ga lahko napolnili nove izkušnje in doživetja, še lepša in še bolj izpolnjujoča … Ko to dojamemo, je osvobajanje od preteklosti mnogo lažje.

Zdaj smo že bliže prostoru, kjer se lažje diha … In dih je življenje, več prostora, več kisika – več življenja.

Eko preobrazba našega doma bo vnesla popolnoma novo kakovost življenja, ki je, kot že rečeno, odraz naše notranje preobrazbe in nove kakovosti našega notranjega sveta.

Zažejalo nas bo po izčiščenih linijah, zenovskem prostoru, barvah, zelenju, velikih oknih, dihanju lesa, stabilnosti kamna … Postali bomo pozorni na detajl, vsaka od naštetih kakovosti se bo združila v harmonično celoto, soustvarjala bo  wholeness bivanja.

In prosim, zelo pomembno … Ne govorimo o asketizmu, vsaj o tistem ne, ki govori o odrekanju kot načinu življenja in duhovnega osvobajanja. Govorimo o praznini, ki ustvarja dovolj časa in prostora za resnično življenje, ustvarjanje novega, poglobljeno doživljanje in pokušanje … Govorimo o dovolj časa in prostora, da lahko resnično doživimo in izkusimo tisto nekaj, esenco življenja, dodano vrednost. Govorimo o prostoru, kjer boste sami, če boste tako želeli, ali pa v družbi soljudi doživeli in doživljali resničnost … Govorimo o praznosti, ki je pravzaprav polnost …

Dijana Tara Sever, www.re-lifeholisticretreat.com

 

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar