Je zadržanost hiba?

17. 5. 2013
Deli
Je zadržanost hiba?

Psihologi in nevrološki znanstveniki trdijo, da introvertirani ljudje niso znatno bolj inteligentni od ekstrovertiranih, je pa res, da njihovi možgani v kateri koli situaciji sprejemajo in obdelajo več podatkov kot možgani ekstrovertiranih.

Takšen 'napad' podatkov je veliko breme, ki pa se ga ni mogoče otresti zgolj z močjo volje. Introvertirane zelo razjezi pripomba, da preveč razmišljajo, saj pravzaprav sploh ne gre za razmišljanje, temveč za dejstvo, da njihov um sam od sebe predeluje cel kup podatkov. Popolnoma razumljivo je, da se povlečejo v osamo in tišino, da bi vse to lahko predelali.

Introvertiranim bi bilo veliko lažje, če bi njihov značaj vplival le na njihovo zasebno življenje. Večina si je namreč sposobna najti družbo, ki jim odgovarja, zabave, sprejemi in promocije pa niso edini dogodki, na katerih se lahko zabavajo. Toda zahodna družba je ekstrovertirana tudi na področju izobraževanja in dela.

V družbi, v kateri največ veljajo tekmovalnost, agresija in hitrost, mnogo introvertiranih odneha, še preden doseže uspeh.

Če spremljamo domače medije, takoj opazimo, da je ekstrovertiranost veliko bolj cenjena od introvertiranosti. Naj gre za zvezde iz sveta zabave, športa ali politike, vsi po vrsti v intervjujih poudarjajo svojo odprtost, družabnost, veselje in energičnost. Ne glede na to, ali govorijo resnico ali ne, se dobro zavedajo, kaj morajo reči, da si bodo pridobili naklonjenost javnosti.

Si predstavljate, da bi televizijska voditeljica ali kateri od politikov rekel, da se izogiba velikim družbam, tveganim situacijam in da najraje dela v samoti, ker je tako bolj zbran? Jasno je, da bi s tem takoj ogrozil svojo priljubljenost.

»Napredek zahodne družbe temelji na zgovornosti, prodornosti in vnemi, zaradi česar so prav te lastnosti tako zaželene pri prebivalstvu. Očitno je, da v naši družbi vlada kult ekstrovertiranosti,« piše Colin De Young. Rezultati raziskav dajejo slutiti, da v hrupnih in odprtih družbah, kakršna je tudi slovenska, zadržani ljudje težje dosežejo uspeh v karieri.

»V kulturah, ki daje prednost besednemu izražanju, je molk ovira,« so objavili psihologi Anio Sallinen-Kuparinen, James McCroskey in Virginia Richmond, potem ko so primerjali načine komuniciranja v glasnih ZDA in na tihem Finskem.

»Zadržani molčečnež je lahko v skupini zelo angažiran, saj zna prisluhniti temu, kar govorijo drugi, razmišlja o tem in čaka, kdaj bo prišel na vrsto, da spregovori. Toda v ZDA bo po vsej verjetnosti ostal neopažen.«

Na Finskem je zadržanost in zazrtost vase norma. Ena od šal na ta račun se glasi takole: Matti reče: »Si videl, kako je včeraj ...« Jari pa ga prekine: »Prišla sva na pivo, ne pa na pogovor.«

Ozren Podnar

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez