Hiromantika III: Roke v tradicionalni kitajski medicini

17. 9. 2012
Deli
Hiromantika III: Roke v tradicionalni kitajski medicini

Že tisoče let kitajski zdravniki verjamejo, da se zemljevidi našega telesa skrivajo na manjših delih telesa, kot so roke, stopala, oči, obraz ali ušesa.

Ti zemljevidi nam lahko koristijo za diagnosticiranje določenih bolezni, ki jih lahko zdravimo tudi z akupunkturo. Med pregledom pacientov se tradicionalni kitajski zdravniki pogosto osredotočajo na obraz in jezik, v zadnjem času pa se je obnovilo tudi zanimanje za starodavno metodo vizualne diagnoze s pregledom rok, dlani in nohtov. Na rokah so namreč končnice vseh glavnih energetskih meridianov v telesu in zanimivo – tudi moderna znanost je ugotovila, da je v njih velika gostota živčnih konic, več kot na katerem koli drugem delu telesa, razen na stopalih.

Branje z dlani (hiromantika) in diagnosticiranje z rok in dlani se je razvilo v tradicionalni kitajski medicini pod vplivom ajurvede, ki so jo na Kitajsko pred nekaj tisoč leti iz Indije prinesli budistični menihi. Tudi danes se med budističnimi menihi na kitajskem lahko najdejo tisti, ki se ukvarjajo s hiromantiko: verjamejo, da se z dlani lahko razbere preteklost določene osebe, njegova sedanjost in prihodnost. Videz dlani in roke naj bi razkril tudi informacije o umu določene osebe, telesu ter čustvih in mislih,  pa tudi o življenjski energiji, ki vse to povezuje.

Za začetek sem ugotovila, da je zgodovina hiromantike veliko bolj celovita in globoka, kot se morda zdi na prvi pogled. Kot številni zahodnjaki sem tudi jaz branje z dlani povezovala s karavanami Romov, ki so se včasih klatili po Evropi, ter mislila, da so si oni izmislili hiromantiko zaradi hitrega zaslužka. Toda branje z dlani je starodavna veščina, ki se je razvila na vzhodu pred 4000 leti in nam lahko poleg naših značajskih lastnosti, prirojenih talentov ter napovedovanja dogodkov, ki nas čakajo, pomaga tudi pri diagnosticiranju bolezni. V tradicionalni kitajski medicini in ajurvedi je hiromantika tudi danes sestavni del postavljanja diagnoze in celo sodobna medicina je začela ugotavljati povezavo med določenimi značilnostmi na dlaneh in genetskimi nepravilnostmi, kot je Downov sindrom.

Ključne označbe rok

Naše roke in dlani veliko govorijo o naših značajskih lastnostih, pa tudi o splošnem stanju telesa. Za diagnosticiranje bolezni je pomembna cela dlan:

Črte, brazde, izbokline in celo barva dlani odkrivajo veliko o našem telesnem in duševnem zdravju.

Tip pesti razkriva, na kaj smo občutljivi in h katerim boleznim smo nagnjeni.

Glavne črte so črta življenja, srca, glave in usode. Njihov splošni videz, stanje, zgradba in položaj dajejo smerokaze o telesnem in duševnem zdravju.

Stanja blazinic na dlaneh (hribčkov) – ki so skladišča vitalnosti – izpostavljajo naše najpomembnejše lastnosti in zdravstveno stanje.

Velikost, oblika in stanje nohtov so pomembni za določanje zdravstvenega stanja in lahko opozarjajo na zgodnje znake težav.

Velikost in oblika prstov pove veliko o našem karakterju in sposobnostih; vsak prst predstavlja določen vidik življenja.

Oblika in dolžina palca sta najpomembnejša kazalnika duševnih značilnosti.

Hiromantika I: Sporočila, skrita v dlaneh

Hiromatika II: Kaj je usoda?

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja