Bodite prijaznejši do svojega telesa

23. 5. 2014
Deli
Spanje ni nujno dolg proces, ki traja celo noč. Kvalitetno se lahko naspimo tudi v krajšem času, upoštevajoč pravila polifaznih spalnih ciklov. (foto: Profimedia)
Profimedia

Če želite izboljšati svojo emocionalno stabilnost, potem zmanjšajte vnos kave. Ljudje danes pijejo preveč kave, veliko pa jih je od nje celo odvisnih, celo tako močno, da si brez nje sploh ne predstavljajo začetka dneva.

Kofein (ki je v manjših količinah prisoten tudi v čaju, kokakoli in čokoladi) ima zelo podoben učinek kot adrenalin. Da nam takojšen dvig energije, ki mu vedno sledi tudi padec. Podoben učinek ima tudi hrana, ki vsebuje sladkor.

Telo in duh sta med seboj povezana, zato se bodo vzponi in padci, ki jih doživlja telo, odražali tudi z vzponi in padci emocij. Zato lahko največjo spremembo emocionalne stabilnosti dosežemo že s tem, da popijemo manj kave. Najboljša alternativa za kavo je zeleni čaj.

Upoštevajte, da ima vaše telo naravni cikel

Ljudje imamo naravni cikel aktivnosti in počitka. Če bi prepustili telesu, da nas naravno usmerja, potem bi imeli uro in pol aktivnosti in 20 minut počitka. Bolj kot se bomo oddaljili od našega naravnega cikla, več stresa si bomo nakopali. Težava sodobnih ljudi je, da ne znamo več dobro poslušati svojega telesa, zato tako radi zapademo v ekstreme.

Vzemite si čas za počitek, enkrat dopoldne in enkrat popoldne, z dela pa odidite v zglednem času. Če imate s tem težave, počitek načrtujte, dokler vem naravni cikel ne bo postal spet rutina.

Eden izmed zelo pomembnih naravnih ciklov je tudi spanje. Dokazano je, da spanje vpliva na naše počutje, spomin in koncentracijo. Se vam je že kdaj zgodilo, da ste se vso noč učili za izpit, le da ste sredi izpita ugotovili, da se komaj kaj spomnite, kar ste se učili?

Spanje pomaga organizirati naš spomin, okrepi učenje in izboljša koncentracijo. Dober spanec, zlasti ko aktivno sanjamo (REM), močno vpliva tudi na naše počutje.

Pomanjkanje spanja lahko povzroči razdražljivost in lahko močno vpliva na naše emocije, socialne interakcije, vpliva pa tudi na naše odločanje. Spanje je tesno povezano z imunskim sistemom. Premalo spanja povzroči, da telo postane šibkejše in bolj dovzetno za okužbe in bolezni. Spanje je tudi čas za počitek in čas za popravilo naših nevronov.

Vsak človek potrebuje od šest do osem ur spanja za optimalno počutje. Raziskave so tudi pokazale, da tudi preveč spanja lahko škodi. Ljudje, ki spijo preveč, so po navadi bolj depresivni. Poizkušajte se držati rednih spalnih ciklov in spanja nikar ne zanemarjajte.

Lahko bi upoštevali vse nasvete, ki sem vam jih napisal in jih še bom, pa ne bi noben izmed njih deloval brez dobrega spanca.

Marko Preston

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja