7 čarobnih besed, ki jih uporabljajte v partnerskem odnosu

3. 10. 2022
Deli
7 čarobnih besed, ki jih uporabljajte v partnerskem odnosu (foto: profimedia)
profimedia

Pogovori so temelj vsakega stabilnega, srečnega partnerskega odnosa. Med seboj se lahko resnično razumemo le, če se znamo tudi pogovarjati. Mnogokrat imajo največji učinek čisto preproste in kratke besede, ki prinašajo jasnost, varnost in harmonijo.

1. Da

Ne recite 'bova videla', ne 'mogoče', ne 'le če ti tudi …' – temveč čisto jasen: “Da!” Kot odgovor na prošnjo, a tudi na majhne napake partnerja. Na življenje z njim. Tako mu pokažete, da se lahko zanese na vas, da se znate odločiti in da ste se odločili – zanj.

2. Ne

Gotovo lahko in tudi morate drugemu na ljubo kaj narediti, pa tudi če vam to ni vedno najbolj všeč. Gotovo vam je težko odreči željo ali pa pokazati meje. Toda če želite živeti v srečnem partnerskem odnosu, je treba znati reči tudi ne: v postelji, pri načrtovanju vikenda, v gospodinjstvu. Če tega nikoli ne storite, se bo v vas počasi, a zagotovo nabrala zamera.

3. Prosim

Prav gotovo bi bilo lepo, če bi vam vaš partner kar bral želje iz oči. Toda izkušnje učijo, da ni tako. Včasih ne razume niti namigov. Če rečete: “Slišala sem, da je nova italijanska restavracija naravnost odlična,” se mu prav gotovo ne bo posvetilo. Biti morate konkretni: “Prosim, pojdiva spet kdaj skupaj na večerjo.” Ali pa tudi: “Prosim, poslušaj me, prosim, objemi me, poljubi me …” Toda: ne bodite jezne (jezni), če vam ne bo izpolnil prav vsake želje. Vsak ima pravico reči ne (glejte zgoraj).

4. Hvala

Vsak človek si želi, da bi bil njegov trud cenjen. Beseda hvala prekine določeno rutino in kaže, da osebe in njenega dela ne jemljemo kot nekaj samoumevnega. Pozitiven stranski učinek: če se zahvalimo, tudi sami vedno znova opazimo, kaj imamo.

5. Oprosti

Ne gre za kesanje ali pa za prevzemanje odgovornosti za prav vse zadeve. Toda ljudje delamo napake. Opravičilo zanje je znak močnega značaja! Poleg tega lahko s tem, ko rečete “Žal mi je”, tudi pokažete, da obžalujete, da so nastali nesoglasja in prepir. To pa še ne pomeni, da prevzemate popolno odgovornost. S tem poskrbite le, da se prepir ne zaostri še bolj, drugemu pa omogočite, da prevzame odgovornost za svoj delež težave.

6. Midva

Partnerski odnos, v katerem partnerja delujeta kot tim, lahko preživi vse viharje. Težave se rešujejo skupaj, ker jih oba vidita kot skupne – tudi če v resnici zadevajo le enega. Če ima partner težave v službi, si lahko rečemo – bo že sam rešil. Ali pa: to BOVA že rešila. Kdor uporablja besedico MIDVA, krepi ljubezen.

7. Jaz

Misliti nase in govoriti o sebi ni egoistično, temveč je temelj za uspešen pogovor. Le če znate povedati, kaj čutite, kaj vas jezi ali veseli, vas bo lahko partner tudi razumel in se počutil vam blizu. Torej: prisluhnite si, upoštevajte svoja čustva in jih delite s svojim partnerjem. Povejte mu, kadar ste žalostni, in predvsem, kadar ga ljubite.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez