5 stvari, ki jih morata razrešiti, preden se odločita za resno zvezo

19. 2. 2024
Deli
Na žalost se hitro ujamemo v tipično vedenje na zmenkih: ugriznemo se za jezik in spregledamo stvari, ki nam niso všeč, da ne bi pokvarili večera. Vendar moramo na neki točki nehati pometati probleme pod preprogo ter se pretvarjati, da je vse v redu. Iskanje partnerja zahteva odprtost in iskrenost. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Pogosto je težko najti nekoga, s katerim se ne ujamemo le na začetku, ampak si lahko z njim zamislimo tudi skupno prihodnost.

Na žalost se hitro ujamemo v tipično vedenje na zmenkih: ugriznemo se v jezik in spregledamo stvari, ki nam niso všeč, da ne bi pokvarili večera. Vendar moramo na neki točki nehati pometati probleme pod preprogo ter se pretvarjati, da je vse v redu. Iskanje partnerja zahteva odprtost in iskrenost.

Pogovarjajta se o problemih in iščita rešitve

Enako pomembno kot pogovarjanje o problemih je odkrivanje, ali lahko skupaj rešujeta probleme in dosežeta kompromise, ki so dobri za oba. Čeprav se vsebina problemov kasneje v zvezi spremeni – na začetku gre samo frustracijo, ker je drugi zamudil na zmenek, ali različne želje glede tega, kam iti za vikend izlet, čez nekaj let pa lahko gre za menjavo službe, selitev ali finančne probleme – morata ugotoviti, ali lahko skupaj delujeta kot dva odrasla, ne da bi se kdo od vaju počutil kot žrtev ali mučenik.

Naučita se prepirati

Če se eden od vaju pritoži drugemu, se morda drugi ostro odzove, ker se počuti nepravično kritiziranega ali nadzorovanega. Tako se znajdeta pred izzivom, ali lahko oba upočasnita, ko postanejo pogovori čustveno napeti. Če se eden od vaju hitro razjezi, mora delati na svoji strani enačbe – naučiti se mora, da ne sme kriviti drugega za svojo jezo, ampak se mora zavestno spopasti s svojimi čustvi. Če pa se trudi po svojih najboljših močeh, a kljub temu ne more obvladovati svoje jeze, je to rdeča zastavica, ki jo morata nasloviti. Ignoriranje tega pomeni, da bi na koncu eden od vaju lahko postal žrtev zlorabe.

Raziščita, ali imata enako vizijo in vrednote

Pogovarjajta se o prihodnosti, da ugotovita, ali sta vajini viziji prihodnosti enaki. Bi rada imela otroke? Kje bi rada živela? Zaupajta si svoje sanje, na primer imeti kmetijo, živeti v drugi državi, začeti start-up ali napisati knjigo. Lahko podpirata sanje drug drugega?

Ugotovita, ali imata podobna pričakovanja

Velike teme, kot sta politika ali religija, običajno predelamo zgodaj. Toda vsakdanje življenje je polno manjših, a enako pomembnih vprašanj, ki jih je treba postaviti na mizo in rešiti: Kako uravnotežiti  vajine potrebe po času skupaj in zase? Imata enako filozofijo glede denarja, dela, starševstva ali pričakovanj o vlogi širše družine ali čistoče? Kako se lahko podpirata, kadar sta pod stresom?

Opazujte, ali se v odnosu počutite varno

To je verjetno najpomembnejši kriterij od vseh. Počutiti se dovolj varno, da imata te pogovore, je ključ do ustvarjanja dolgoročne intimnosti. Pogosto je izziv lahko samo vaš – morda vam nekaj preteklih travm otežuje soočenje ali zaupanje. Zato bodite pozorni, ali je druga oseba dovolj skrbna in sočutna, da vam pomaga stopiti iz vaše cone udobja in vam pomaga pri celjenju čustvenih ran. Če pa težava ni v vas, ampak v odzivih druge osebe, zaradi katerih postanete pretirano previdni, je to resna rdeča zastavica, ki je ne smete prezreti.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar