Nicholas Carr: Plitvine

6. 1. 2012
Deli
Nicholas Carr: Plitvine

Nicholas Carr, neumoren kritik revolucije informacijske tehnologije, ki je z objavo članka "Ali nas Google poneumlja?" sprožil divje razprave, v tokratnem delu z nevrološkega področja razkriva kako internet spreminja naš način razmišljanja, branja in pomnjenja ...

Z nevrologijo do ocene organskega vpliva računalnikov na možgane

Raztreseno brskanje je sicer privlačno, a onemogoča globoko razumevanje in pomnenje, kot ga doživimo pri "poglobljenem branju". Ne samo da se naši možgani ob uporabi spleta spreminjajo, temveč pri tem tudi oblikujemo "novo intelekturalno etiko", ki jo Carr opiše s pomočjo Googlovega projekta digitalizacije knjig.

Kakšne so posledice?

Zaradi novih navad vse bolj opuščamo koncentracijo in zavzetost ter ju zamenjujemo s hitrim, nepovezanim lovljenjem koščkov informacij.

Carrovo jasno in zanimivo presojanje naše zaslepljenosti s svetovnim spletom je provokativno in razkriva svež pogled na internet ...

"Ko sem proti koncu leta 2007 začel pisati Plitvine, sem se zaman trudil, da bi se moji možgani osredotočili na nalogo. Intenet je kot vedno poskrbel za obilico uporabnih informacij in sredstev za raziskovanje, a zaradi njegovih nenehnih motenj so bile moje misli in besede razpršene ... "

"Zdelo se je smešno, da bi igračkanje z računalnikom, navadnim pripomočkom, lahko na kakršenkoli pomemben ali dolgotrajen način spremenilo dogajanje v moji glavi. A sem se motil. Kot so odkrili nevro-znanstveniki, se možgani - in misli, ki izvirajo iz njih - nenehno razvijajo. To ne velja le za vsakega posameznika. Velja za vse nas kot vrsto."

Bralna znamenja so obvezno branje za vse ... Zbirka knjig, ki jih morate prebrati, če hočete, da imajo vaše knjige smisel.

Podarjamo eno knjigo!

Če se želite potegovati za knjižno nagrado, pošljite svoje podatke (ime in priimek, naslov in telefonsko) na nagrade.sensa@adriamedia.si.

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar