Presna prehrana s perspektive ajurvede

21. 7. 2015
Deli
Presna prehrana s perspektive ajurvede

Kateremu vodilu slediti pri prehrani: uživati presno ali kuhano hrano?

V zadnjih letih je postala presna prehrana zelo popularna. Večkrat zasledimo priporočila, da bi morali jesti le presno hrano. Razumljivo, saj sveži sadeži in zelenjava vsebujejo veliko življenjske energije (prane), vitaminov, mineralov in encimov. To pa naše telo potrebuje za dobro delovanje. Na drugi strani pa naj bi glede na ajurvedska priporočila in starodavne tekste jedli predvsem kuhano hrano. Kuhanje namreč poveča element ognja, ki je temelj dobre prebave: predelave hrane in vskravanja hranil in hranilnih snovi v telo.

Kako torej uskladiti ta dvana sprotna pola? Ali je en napačen in drugi pravilen? Kateremu načinu prehrane naj sledimo, da ohranimo zdravje? Glede na to, da se je ajurveda ohranila že večtisočletij in je veda o življenju, potem lahko njene principe in filozofijo uporabimo tudi pri presni prehrani in tako povečamo njen učinek hrane ter ustvarimo ravnovesje.

Veliko nas je, ki smo preko svoje izkušnje izkusili pozitivne učinke presne hrane: povečanje življenjske energije, jasnost misli, navdušenje, sijoča polt, dober spomin, hitra regeneracija, ozdravljenje avtoimunih bolezni, pospešena obnova telesa,... če jih naštejem samo nekaj. Mnogi so s presno prehrano izgubili odvečno telesno težo in postali bolj pazljivi na to, kaj vnesejo v svoje telo. Sama sem v procesu ozdravljenja raka jedla le presno prehrano in zmagala. Zatorej pozitivnih učinkov presne hrane ne moremo zanikati.

Vendar pa raziskave kažejo, da ima presna prehrana tudi manj zaželjene učinke. Sama sem to občutila kot napihnjenost, veliko me je zeblo in težko sem se ogrela, pogosto sem imela vetrove, neprestano sem bila lačna ... Raziskave navajajo tudi slabo prebavo, nespečnost, hitro utrujenost, izgubo menstruacije, majhen libido, neplodnost, slabšanje zdravja zob, težave z lasmi in nohti, stres, čustveno neravnovesje ... nekateri zdravniki naravnega zdravljenja navajajo, da so pri svojih klientih, ki so dolgo jedli samo presno hrano. opazili pretirano tudi hujšanje, nevrološke motnje, poslabšanje delovanja jeter in trebušne slinavke.

Sama sem zato v svojo prehrano vnesla modrost ajurvede. Ajurveda prepoznava razlike med posamezniki. V ajurvedi ne obstaja samo en način, ki bi bil idealen za vse. Za določitev optimalne prehrane je potrebno poznati več dejavnikov: konstitucija, življenjski stil človeka, poklic, vpliv letnihčasov in klime na človeka, ...

Dr. Mark Vinic navaja nekaj primerov: zdrava oseba (Pitta Dosha), stara 25 let, ki živi v tropskem podnebju in dela kot učitelj joge ali zdrava (Vata Dosha) oseba, stara 60 let, ki živi na Norveškem, kjer je podnebje hladno, in dela kot gradbinec na prostem. Brez poznavanja ajurvede je očitno, da ti dve osebi potrebujeta različno prehrano za vzdrževanje homeostaze, ravnovesja in optimalnega zdravja.

Na splošno ljudje s Pitta ali Pitta/Kapha konstitucijo brez močnega vpliva Vata lahko uživajo presno hrano, še posebej spomladi in poleti. Večina zagovornikov presne hrane je Pitta konstitucije. Element ognja v njihovi (Pitta) konstituciji dovoljuje, da jedo hladno hrano. Vendar, če ima nekdo resno neravnovesje v Vata Doshi (zaskrbljenost, strahovi, preobremenjenost, neprizemljenost, vetrovi, suha koža, napihovanje, zaprtost), potrebuje v procesu ozdravitve toplo hrano, ki je enostavno prebavljiva.

En izmed osnovnih razlogov za uživanje presne hrane je prana (življenjska energija, vitalna energija), ki je je v naravni surovi hrani veliko. Prana je neotipljiva snov, ki napolnjuje vse, kar obstaja v univerzumu. Prana obstaja v telesu in izven telesa. Znotraj telesa ima 5 oblik (dr. Mark Vinick): prana, udana, samana, vyana inapana. Izven telesa prano najdemo v treh kvalitetah: Soma (hladna lunina energija), Agni (topla sončna energija) in Marut (subtilna vibracija prostora in zraka).To so tudi 3 kvalitete, ki obstajajo v hrani. S te perspektive je potrebno razmisliti o resničnosti prepričanja, da kuhanje uniči prano (življenjsko energijo) oz. naredi hrano mrtvo, saj je Agni - ogenj - ena izmed kvalitet prane. Prano, življenjsko energijo torej s kuhanjem ojačamo.

Pretirano razkuhana hrana resnično zmanjša prano, ker močan Agni zmanjša Somo. Prav tako priprava hrane v mikrovalovni pečici postane nevarna za zdravje, saj se molekule začno hitro in nasilno gibati, se medsebojno drgnejo, trenje pa ustvarja vročino, in zaletavajo, kar ustvarja proste radikale. Počasno kuhanje na ognju (priporočljivo kuhanje na drva) je ajurvedski način, ki pripomore k lažji prebavi in vsrkavanju hranilnih snovi. Hranilne snovi tako lahko podprejo gradnjo zdravih tkiv in obnovo telesa.

Kaj pa presni sokovi?

Presna hrana je res polna hranilnih snovi, vlaknin, mineralov, vitaminov, esencialnih aminokislin, ogljikovih hidratov in še mnogo drugih neodkritih snovi, ki nam jih narava nudi. Največji izziv pa je presnova in vskrkavanje teh hranilnih snovi, da bi nam najbolje služile: obnovi in gradnji zdravih tkiv in kosti v telesu. Zunanja plast sadja in zelenjave se sestoji največ iz celuloze. Da bi naše telora zgradilo to celulozno plast, potrebuje veliko število encimov oziroma moramo hrano kuhati, narediti sok, jo zelo dobro zgristi ali pa narediti smoothie. Presni sokovi: sadni in zelenjavni so zato najboljše, kar lahko dobimo od presne hrane.

Brez kuhanja se zmanjša element ognja, s hladno, suho, lahko ali težko surovo hrano pa lahko neravnovesje elementov še poslabšamo. Kako torej zmanjšamo te učinke in povečamo našo sposobnost, da ustvarimo optimalno zdravje?

Ajurvedski principi in modrost lahko prinese več ravnovesja (dr. Mark Vinic):

1) Izogibajte se mrzli hrani in mrzlim pijačam. Ko vzamete hrano oz. pijačo iz hladilnika, ji pustite, da se ogreje na sobno temperaturo, preden jo užijete.

2) Pijte toplo vodo med obrokom in med dvema obrokoma. To prinaša toploto. Če dodate vdi še ingver, bo pijača povečala Agni, kar izboljša prebavo in asimilacijo hrane.

3) Uporabljajte blender, da zmiksate hrano. Tako bo hrana izgubila lastnosti sušenja.

4) Hrani dodajte limonin sok, ki prav tako poveča Agni.

5) Uporabite več olivnega olja, ki bo na solatah zmanjšalo hladno vata energijo. Z olji boste vnesli tudi potrebne maščobnekisline.

6) Pazite, da bo vsak obrok vseboval 6 okusov: slano, sladko, kislo, grenko, trpko in pekoče. Tako bo vase telo lažje vsrkalo hranilne snovi, kar je predpogoj za dobro počutje, zadovoljstvo in ravnovesje, ki posledično obrodi zdravje.

7) Po obroku počijte vsaj za 10 min. in ne hitite takoj z delom.

8) Vsakodnevno se masirajte in vtirajte sezamovo olje v telo. Tako preprečite pretirano neravnovesje Vata Doshe.

Viri:

dr. Mark Vinic, Yoga and Ayurveda Magazine April, 2007

Claudia Ward, Raw Food Diets – The Ayurvedic Perspective

dr. Neja Zupan

Želite vedeti še več o primerni hrani za vas? Hočete spoznati osnovne znake, ki vam pokažejo, ali je potrebno nekaj narediti na vašem zdravju?

Če hočete nekaj narediti za sebe, vas vabimo, da pridete na ajurvedsko svetovanje k dr. Ramkumarju. Svetovanje bo samo v petek 28.8.2015. Na voljo sta samo še 2 prosti mesti.

Prijave za svetovanje na petr.zupan@bisernica.si in www.bisernica.si

Na predavanjih 27.8. in 28.8.2015 pa boste imeli priložnost poskusiti tudi ajurvedsko hrano. Vsak udeleženec bo obdarjen tudi s knjigo Z dotikom do zdravja, kjer so opisane tehnike za ustvarjanje ravnovesja energij v telesu. Predavanji bosta v Centru EKO365 v Ljubljani.

Vstopnice za dogodek lahko kupite na vseh Eventim točkah, tudi na internetu (klikni link

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja