Prebudite in prečistite svoje telo

23. 3. 2014
Deli
Sproščanje (foto: Marko Grubišić)
Marko Grubišić

Na pomlad začutimo potrebo po temeljitem čiščenju doma, toda posebno pozornost bi morali posvetiti tudi svojemu telesu ...

Tako kot nas toplo vreme spodbudi k temu, da na široko odpremo okna in svoj dom dodobra očistimo, bi morali prečistiti tudi telo in um ter s tem omogočiti dotok nove energije. Da bi se naše telo obnovilo in nam še naprej dobro služilo, potrebuje čiščenje in počitek.

Telo je kot stroj, ki dela 24 ur na dan, 365 dni na leto. Če je preutrujeno, dela vedno slabše in vedno počasneje. Tako kot damo stroju čas za počitek, moramo počitek v obliki redne razbremenitve omogočiti tudi svojim organom.

Namen spomladanskega čiščenja telesa je, da se znebimo vseh negativnih vzorcev razmišljanja, ki smo jih morda osvojili med zimo, in se usposobimo za nove in uspešne življenjske podvige.

Razbremenitev telesa

Kot rezultat normalne presnove telo proizvaja strupe, ki lahko postanejo škodljivi, če dopustimo, da se kopičijo.

Neprečiščeno tkivo ovira oskrbo celic. Nakopičene odpadne snovi so rezultat večletne enolične ali preobilne prehrane, vnosa živil, v katerih so škodljive snovi, uživanja alkohola in nikotina, pa tudi posledica stresa.

Organi, ki igrajo največjo vlogo pri odstranjevanju strupov iz telesa, so jetra, ledvica, pljuča, črevesje in koža. Opravljajo pomembne in zahtevne naloge, ki so ključne za ohranjanje zdravja. Če se v njih nakopiči preveč strupov, se to na nas odraža kot utrujenost, depresivnost, razdražljivost, nihanje telesne teže, glavoboli, slaba osredotočenost, vrtoglavice, bolečine v mišicah in sklepih, težave s prebavo, s kožo (akne, lise) ...

Ajurveda uči, da oslabelost prebavnega ognja (agni) povzroči nepopolno prebavo in upočasni presnovo, posledično pa pride do kopičenja strupenih ostankov (ama). To je težka, gosta, hladna in sluzasta snov, ki blokira energijske tokove, črevesje, limfni sistem, arterije, žile in kapilare ter urinarni trakt, zaradi česar je motena preskrba celic in tkiv, tako da lahko pride do prehladov, gripe, alergij, težav z astmo in artritisom.

Veliko bolj zdravi boste, če boste od časa do časa razbremenili svoje telo in s tem organe za izločanje strupov. Z zmanjšanjem vnosa novih strupov se boste lažje znebili že obstoječih. Prvi korak, ki ga morate narediti, je, da se odrečete kavi, alkoholu, gaziranim pijačam in cigaretam.

Pomembno je, da se zavedate, da med razstrupljanjem niste na dieti, temveč odstranjujete škodljive snovi in negativne koncepte razmišljanja, ki vas upočasnjujejo pri napredku.

Če boste svoje telo in svoje razpoloženje opazovali, boste ugotovili, da še tako majhen trud obrodi sadove. Proces razstrupljanja lahko traja toliko časa, kolikor to sami želite, torej tudi nekaj tednov.

Pozitivne misli

Naše razmišljanje vpliva na delovanje vsake celice v telesu: ob pozitivnem razmišljanju so zdrave in aktivne, negativno razmišljanje (jeza, ljubosumje, strah, sovraštvo) pa frekvence celic in tkiva razburka ter povzroči nastanek energijskih blokad v telesu, ki se sčasoma odrazijo v obliki strupov in lahko povzročijo različne težave in bolezni (kot sta visok krvni tlak in diabetes).

Če ste se ujeli v slabo razpoloženje, vas iz njega lahko spravi sprememba v razmišljanju, pri tem pa vam bodo v pomoč pozitivne afirmacije oziroma kratki in jasni stavki, ki vam nekaj pomenijo.

Na primer: »Kar koli si zaželim, se uresniči,« ali pa: »Vse imam rada in vsi imajo radi mene.«

Zjutraj, takoj ko odprete oči, si jih prikličite v misli in jih nekajkrat pri sebi ponovite. Začutite, kako njihova pozitivnost prežema vašo celotno bit in reprogramira razmišljanja in situacije, ki se bodo na ta dan odvile. Nekajkrat si jih ponovite tudi zvečer, pred spanjem.

Takoj ko boste začeli mislim pošiljati pozitivne spodbude, se bo sprožil niz izboljšav v vašem življenju. Vse misli in želje se beležijo ter vplivajo na življenjske situacije, ki se bodo dogajale v prihodnosti.

Prehrana

Za obdobje razstrupljanja se skušajte popolnoma odreči mesu, večjim količinam pasteriziranega mleka in mlečnih izdelkov, slabim maščobam (kot so margarina, maščobe za peko in rafinirana olja), težki, ocvrti in mastni hrani, sladkarijam ter živilom, ki vsebujejo emulgatorje in konzervanse.

Namesto tega posegajte po živilih, ki spodbujajo čiščenje telesa in razbremenijo organe, med njimi pa so v prvi vrsti zagotovo sezonsko sadje in zelenjava (beluši, grenivke, zelena listnata zelenjava, kot so špinača, brokoli, zelje, zelena solata, odlične bodo tudi redkvice, cvetača in mlada čebula) ter polnovredne žitarice, stročnice, česen, razni kalčki in poganjki, sirotka in neprečiščena olja.

Narava nam ni brez razloga na pomlad podarila rastlin, polnih antioksidantov, med katerimi so regrat, kopriva, breza in njivska preslica, iz katerih si lahko pripravljamo dobrodejne čaje.

V prehrano vključite začimbe, ki delujejo očiščevalno: kurkumo, kumino, koriander, janež, ingver, klinčke, črni poper in podobno.

Pripravite si kombinacije čajev, na primer čaj iz janeža, kumine in ingverja. Sestavine zdrobite, jih prelijte z vročo vodo ter jih po petih minutah precedite in čaj postrezite.

Sproščanje in počitek

Če telo miruje v vodoravnem položaju, po glavi pa nam roji na stotine misli, se zagotovo ne sproščamo.

Sproščanje se začne v glavi, začne se s tem, ko se osvobodimo misli, ki nas obremenjujejo. Zlato pravilo uravnoteženega telesa in duha – in s tem tudi procesa njunega čiščenja – je globoko sproščanje in kakovosten počitek, kar pomeni, da se moramo odpraviti spat zgodaj in zgodaj vstajati ter si rezervirati čas samo zase: za pisanje dnevnika, branje, meditacijo, poslušanje sproščujoče glasbe ...

Poskusite lahko tudi s toplimi povoji okrog trebuha (na primer kamiličnimi), ki sproščajo ter umirjajo telo in dušo.

Dihalne vaje

Med vsakodnevnimi dejavnostmi dihamo plitko, s čimer telo prikrajšamo za potrebno količino kisika in se posledično počutimo izčrpani, trpimo zaradi glavobolov, ne moremo se osredotočiti in slabo spimo. Kisik dela čudeže za zdravje in razpoloženje. Vsako jutro in vsak večer, če le gre, takoj ko vstanete in preden greste spat, posvetite petnajst minut dihalnim vajam, o katerih smo v Sensi že velikokrat pisali.

Željka Ciganović, foto: Marko Grubišić, model: Ivana J. (Talia)

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja