Zdrave odločitve Promocijsko sporočilo

Naravni načini za premagovanje prebavnih težav na potovanjih

10. 6. 2015
Deli

Doma imamo vzpostavljen določen življenjski ritem in način prehranjevanja. Zaspimo, se prebujamo in jemo ob približno enakem času, naši obroki pa so običajno sestavljeni iz živil, ki so nam že dobro poznana. Naše telo je tako navajeno na vzpostavljen življenjski ritem, ki se na potovanjih običajno poruši. Poleg tega se na potovanjih srečamo tudi s temperaturnimi spremembami, vlago in številnimi tujimi mikroorganizmi, kar poruši naše naravno ravnovesje z okoljem. To se največkrat pokaže v težavah s prebavo, ki se lahko pojavijo v obliki zaprtja, driske ali napihnjenosti.

Kako premagati zaprtost?

Na potovanjih se zaprtosti lahko izognemo tako, da skušamo vzpostaviti enak način prehranjevanja kot ga imamo doma. Če je le mogoče, skušajmo vključiti čim več živil in jedi, ki jih jemo tudi doma ter se izogibajmo pretirano začinjeni hrani. Poleg tega popijmo veliko vode in jejmo živila z več vlakninami. To je lahko sveže in posušeno sadje, kislo zelje, žita ter različna semena.

Zaprtost lahko uspešno premagamo tudi z naravnimi zelišči kot sta komarček in kumina, ki izboljšajo delovanje želodca, zmanjšujejo napihnjenost ter nastajanje plinov, zato so odlična pomoč pri prebavnih motnjah. Tudi sena in ameriška krhlika spodbujata delovanje prebave in nam pomagata ohranjati zdravo ravnovesje v črevesju.

Prebava

Mešanico teh zelišč najdemo tudi v prehranskem dopolnilu L'Angelica Mešanica 14-ih zelišč za zdravo prebavo, ki pomagajo vzpostaviti naravno ravnovesje prebave, tudi ko potujemo.

Kako preboleti drisko?

Druga najpogostejša prebavna težava s katero se srečamo na potovanjih je driska, ki največkrat nastane kot posledica uživanja hrane ali vode. Drisko običajno spremlja tudi napihnjenost in slabost, kar nam lahko pokvari potovanje in nas prisili, da naslednjih nekaj dni preležimo v hotelski sobi ali apartmaju. K sreči lahko za premagovanje driske veliko storimo sami.

V jedilnik vključimo živila z manj vlakninami, to je lahko na primer riž, banane ali krompir. Izogibajmo se tudi mastni in začinjeni hrani. Izgubljeno tekočino in minerale nadomestimo z rehidracijsko tekočino. To lahko pripravimo preprosto tako, da zmešamo sol, vodo in sladkor, tekočini pa lahko dodamo še sok stisnjene pomaranče ali grenivke.

Drisko lahko pozdravimo tudi s pomočjo oglja, ki nase absorbira mikroorganizme, ki so drisko povzročili. Rastlinsko oglje v kombinaciji z zeleno glino in kumino še posebej blagodejno delujejo na prebavo. Učinkovito mešanico teh sestavin najdemo tudi v prehranskem dopolnilu L'Angelica Rastlinsko oglje, ki nam lahko v kombinaciji s pravilno prehrano pomagajo vzpostaviti izgubljeno ravnovesje z želodcu in izboljšati naše splošno počutje.

Prebava