Moč medenice 1. del

7. 4. 2016
Deli
Moč medenice 1. del

Že stara znanja pričajo o posodi, kotlu, skledi, maternici, ki je tesno povezana z vsakdanjim človekovim življenjem in igra pomembno vlogo v religioznih in mističnih obredih. V vseh kulturah ima kotel podobne simbolne vrednosti, v evropski kulturi pa je njegov arhetip sveti gral. Bil naj bi posoda obilja, ki vsebuje napoj nesmrtnosti in brezmejnega znanja.

Anatomija medenice

Medenica je koščen obroč, sestavljen iz križnice skupaj s trtico in dvema črevnicama. V njej so mišice medeničnega dna. Celotna medenica je podobna posodi oziroma kotlu. V njej ležijo organi male medenice, ki nosijo težo zgornjega dela telesa. Medenico s spodnjimi okončinami v kolčnem sklepu povezuje stegnenica. Nanjo vplivata sila teže telesa (zgornji del) in sila tal oziroma podlage, ki se širi do medenice prek spodnjih okončin.

Moška medenica je ožja, ženska je širša, medenični vhod in izhod sta pri ženskah širša in imata pomembno vlogo med nosečnostjo in porodom.

Trtica je del medenice. V njej je človekova življenjska energija kundalini. Ta energija je pri večini ljudi uspavana. Z določeno metodo pri plesu brez forme dosežemo, da se energija v trtici prične prebujati in odpirati. Nato ta prebujena življenjska energija potuje navzgor po hrbtenici in s tem odpira tudi druge energetske centre. Popolnoma se izrazi skozi celotno telo. Naša medenica se prebudi in pričnemo jo čutiti, začnemo čutiti organe v njej, mišice, kosti, sklepe. Poleg tega je tudi zdravilna.

Prebujena ženska in moška medenica omogočata prebujanje življenja v medenici, jo vračata v njeno izvorno stanje inteligence, iz katerega se medenica zna premikati sama, če se v njeno gibanje ne vmešavamo z umom. Izrednega pomena je tudi čutenje in krepitev mišic medeničnega dna, ki ženskam omogočajo bolj čuten in subtilnejši odnos s partnerjem.

Izvor gibanja

Človeško telo je popoln stroj in v svojem bistvu deluje popolno. Zaradi razvoja materialnega blagostanja tega sveta naše telo uporabljamo nepravilno. Razvoj otroka je v zadnjih petdesetih letih krenil v napačno smer. Zato otroci postajajo nepopolni in občasno degenerirani v fizičnem telesu. Občasno pravim zato, ker se ta napaka lahko popravi in telo ponovno privede do popolnosti v energiji in gibanju. Čeprav je vsak del telesa izredno pomemben, osnova življenja v telesu na višji ravni, kjer sta možna izjemna gibljivost in globoko čutenje, izhaja iz medenice. To velja tako za moške kot za ženske. Osnova vsakega gibanja izhaja iz medenice. Če se medenica enkrat dovolj sprosti in vrne v prvotni položaj, človek ponovno postane naraven, gibljiv, močan in svoboden.

Sproščeno medenico čutimo kot nekaj zelo mehkega, okroglega. Osnovi okroglega je omogočeno vse gibanje, ki ga telo lahko izvede. Čutimo določeno vibracijo, ki se dogaja sama od sebe oziroma zavest telesa, ki točno ve, kako, kdaj in kaj mora narediti. Ker je medenica okrogla, se lahko giblje v vse smeri. Je skleda in izvor vibracije. Ta vibracija v osnovi premika medenico.

Medenica je skleda, v kateri je kopel očiščenja in okrepitve. Je skleda, ki nas hrani z življenjem. Polni nas z radostjo, zdravjem, užitki, neskončno ustvarjalno energijo in strastjo do življenja. Je tudi izvor gibanja, plesa, je smeh in igrivost. Zato je izrednega pomena, da medenico dobro spoznamo, razumemo in čutimo njeno delovanje, dihanje, gibanje. Do medenice razvijemo spoštovanje in odnos. V takšnem stanju smo jo sposobni slišati, ne le poslušati.

Kristina De Ventus, trenerka plesno-gibalne metode Ishmech; www.bindu.si

Moč medenice 2. del

Moč medenice 3. del

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez