Kvinoja – mati vseh vrst žita

8. 10. 2010
Deli
Kvinoja vsebuje več beljakovin kot katerokoli drugo žito.

Kvinoja je žito, ki izvira iz južnoameriških Andov. V kulinariki so jo uporabljali že starodavni Inki in je poleg koruze in krompirja bila ena izmed treh osnovnih živil.

Kvinoja je bila že takrat spoštovana kot mati vseh vrst žita, nekateri pa jo imenujejo tudi superžito prihodnosti.

Kvinoja vsebuje več beljakovin kot katerokoli drugo žito, v povprečju 16,2 odstotka, nekatere vrste pa tudi več kot 20 odstotkov. Za primerjavo: riž jih premore 7,5, proso 9,9 in pšenica 14 odstotkov.

Navodila za uporabo kvinoje

Kvinoja ima slasten okus po oreščkih, ki nas hitro zasvoji, skuhamo jo hitreje od riža in jo lahko uporabljamo za pripravo pilavov oz. džuveča, rižot ali bolje rečeno kvinot, solat, juh in celo sladic. Kvinoja je ponavadi na policah z zdravo prehrano v večjih samo­postrežnih trgovinah in je glavna zvezda v specializiranih trgovinah z zdravo prehrano.

Najbolj preprosto jo skuhamo tako kot testenine. V velik lonec nalijemo vodo, jo za­vremo, dodamo poljubno količino kvinoje in kuhamo, dokler se ne zmehča, približno dvajset minut. Vse skupaj stresemo na cedilo, dobro odcedimo in počakamo, da se ohladi.

Če želite pri roki vedno imeti zdravo prilogo, skuhajte celo goro kvinoje, jo naložite v plastične posodice in shranite v malem hladilniku. V mikrovalovni pečici jo lahko pogrejete v eni minuti in postrežete s čimerkoli – tako kot riž ali testenine. Imate veliko kuharske domišljije in bi radi poskusili nekaj povsem novega?

Zbudite se s krepčilnim zajtrkom: Zmešajte skodelico kuhane kvinoje s pol skodelice mleka ter pol skodelice zmrznjenih borovnic in vse skupaj pogrejte v mikrovalovni pečici (eno minuto). Imeniten nadomestek za ovseno kašo, kajne?

Posladkajte se brez slabe vesti:
V električnem mešalniku zmeljite 2 zelo zreli banani in 2 skodelici mleka. Zmešajte z 2 skodelica­ma kuhane kvinoje, pol skodelice rozin, žlico sladkorja in žličko cimeta. Kuhajte na maj­h­­­nem ognju, približno 10 minut. Če bi se radi bolj zabavali, čisto na koncu dodajte še kozarček ruma. Skuhali ste si kremasto, slad­ko in bolj zdravo različico mlečnega riža.

Še bolje pa bo, če preizkusite recepte in njihove različice. Z njimi lahko iz te skrom­ne žitarice pripravite več kot 12 različnih kulinaričnih poslastic.

Solata iz kvinoje

  • 1 skodelica surove kvinoje
  • 8 belušev
  • 50 g zdrobljenega kozjega sira ali feta sira
  • pol skodelice grobo sesekljanih zelenih oliv brez pešk
  • 4 žlice nasekljanih na soncu sušenih paradižnikov
  • pol žlice oljčnega olja in nekaj kapljic za k belušem
  • 1 žlica balzamičnega ali vinskega kisa
  • sol in poper po okusu

1. Segrejte pečico na 200 °C.

2. Skuhajte kvinojo po navodilih s prejšnje strani.

3. Medtem ko se kvinoja kuha, pripravi­te beluše. Najprej odstranite oleseneli del stebla. To najlaže storite tako, da ga nežno prepognete, dokler se ne zlomi. Beluši se sami od sebe prelomijo na ravno pravem mestu. Položite beluše na s peki papirjem obložen pekač, jih pokapajte z oljčnim oljem ter posolite in popoprajte. Pecite v pečici 10 minut.

4. Narežite beluše na dober centimeter velike koščke in jih skupaj s sirom, olivami, oljem, kisom in sušenimi paradižniki dodajte kvinoji. Posolite in popoprajte po okusu.

Za 4 obroke; dobra priloga k svinjskim zrezkom na žaru ali pečenim piščancem.

Na obrok: 238 kalorij, 9 gramov beljakovin, 34 g ogljikovih hidratov, 7 g maščob (2 g nasičenih), 4, 5 g vlaknin, 290 mg natrija.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja