Kaj simbolizirajo velikonočni simboli

26. 3. 2016
Deli
Kaj simbolizirajo velikonočni simboli

Tudi če ne praznujete velike noči, je vedno fino izvedeti kaj novega, na primer, kaj simbolizirajo določene stvari in zakaj se ljudje držijo določenih navad.

Velikonočni zvonovi:

v veliki večini evropskih držav cerkveni zvonovi v katoliških cerkvah nehajo zvoniti na veliki četrtek pred veliko nočjo. Včasih so ljudje rekli, da gredo zvonovi v Rim. Zvonovi nato utihnejo vse do velike sobote v znak spomina na Jezusovo trpljenje in smrt. V soboto zjutraj začnejo spet zvoniti in s tem oznanjajo Jezusovo vstajenje.

Velikonočni post:

veliki petek je najstrožji postni dan in marsikje so se postili še na veliko soboto. Danes večina katoličanov na veliki petek zgolj ne je mesa (mesni post).

Velikonočna nedelja:

je zelo družinski dan ali dan praznične zbranosti, saj se na enem mestu ob velikonočni jedači in pijači zberejo prav vsi člani družine.

Kakšna je simbolika velikonočnih jedi:

pirhi simbolizirajo kaplje Kristusove krvi, hren predstavlja žeblje, s katerimi je bil Jezus pribit, šunka Kristusovo telo, potica pa je simbol trnjeve Kristusove krone.

Cvetna nedelja in butare:

cvetna nedelja je prvi dan tedna pred veliko nočjo, ko verniki v cerkvah blagoslavljajo v šope ali butare povezano spomladansko zelenje, kar je razširjeno po vsej Evropi že od 9. stoletja. Praznik predstavlja spomin na palmove veje, ki so jih ljudje lomili in postlali kot preprogo pred Jezusom Kristusom; ta je prišel v Jeruzalem in tam doživel navdušen sprejem. Verjetno pa je obredje povezano tudi z zelo staro šego, ko so ljudje zbirali 'sveto' rastlinje, ki naj bi varovalo pred strelo in drugimi ujmami, pospeševalo pa tudi rast, plodnost in odganjalo zle sile ter bolezen.

Bela nedelja:

bela nedelja je prva nedelja po veliki noči. V krščanstvu je znana tudi pod imenom nedelja božjega usmiljenja. Ime izvira iz starokrščanskih časov, ko so novokrščenci ves teden po veliki noči prihajali v cerkev v belih oblačilih. Bela oblačila, znamenje čistosti, so izpričana od 4. stoletja, poseben pomen so dobila v 17. stoletju, ko so jezuiti na nedeljo po veliki noči uvedli skupinsko prvo obhajilo. Na belo nedeljo verniki ponovijo velikonočni jedilnik.

Mačice:

mačice, posebej v Angliji in Rusiji, imajo za veliko noč svoj pomen, ljudje se z vejicami mačic dotikajo ramen drugih ljudi in jim s tem želijo srečo.

Zajci:

zajci naj bi spominjali na pomlad in novo življenje. Zajci so tudi bili priljubljene živali boginje Eastre.

Jajca in piščanci:

so simbol pomladi in velike noči. Naznanjajo novo življenje oziroma rodovitnost.

Veje palm in oljk:

predstavljajo simbole miru.

Kruh:

kos nekvašenega kruha se jé v znak spomina na Jezusovo žrtev.

Vino:

rdeče vino se pije v znak spomina na Jezusovo kri, ki naj bi bila prelita za vse ljudi.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja