Podzemni svet iz kamene dobe

11. 7. 2016
Deli
Podzemni svet iz kamene dobe (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali so bila ljudstva že pred tisočletji med seboj mnogo bolj povezana in razvita, kot si morda mislimo danes? Ljudje iz preteklosti so pustili fascinanten podzemni svet sestavljen iz tisoče kilometrov dolgih tunelov od Škotske do Turčije, ki naj bi bili stari okrog 12.000 let.

Podzemni tuneli od Škotske do Turčije

Arheologi so že pred leti odkrili na tisoče podzemnih tunelov iz kamene dobe, ki se razprostirajo vse od Škotske pa do Turčije. Nemški arheolog dr. Heinrich Kusch pravi, da so bili tuneli izkopani pod številnimi neolitskimi naselbinami po celi Evropi in dejstvo, da jih je toliko preživelo približno 12.000 let, nam pove, da je moralo biti teh podzemnih povezav ogromno. Še vedno pa ugibajo čemu so bili namenjeni.

Na Bavarskem v Nemčiji so našli 700 metrov dolge podzemne povezave, v avstrijski Styrii 350 metrov. Po celotni Evropi jih je bilo na tisoče – vse od Škotske pa do Mediterana, pravijo arheologi. Tuneli pa so zelo majhni, merijo približno 70 centimetrov v širino, kar je ravno toliko, da se lahko skozenj prebije ena oseba. Na nekaterih delih so poleg tunelov še majhne sobe, shrambe ali prostori za sedenje. Podobni podzemni tuneli pa so bili odkriti tudi drugod po svetu (v Peruju, katere so izkopali Inki).

Podzemni rovi v Avstriji, za katere arheolog Kush trdi, da so bili narejeni že v času neolitika. 

Čeprav velja nekakšen predsodek, da so bili ljudje v kameni dobi primitivni, odkritja kažejo na izjemna astronomska znanja. Primer je tudi 12.000 let star tempelj Gobekli Tepe v Turčiji, Stonehenge v Angliji, pa tudi piramide v Bosni in njihovi kilometre dolgi podzemni rovi...

Odkritje ogromnega podzemnega sveta in povezav nakazuje, da ljudje v kameni dobi niso preživljali časa le z lovom in nabiralništvom, kot si morda predstavljamo danes. Resničen namen in pomen podzemnih tunelov je sicer še vedno predmet ugibanj. Nekateri menijo, da so se v njih skrivali pred nevarnostmi, da so na ta način varno potovali ne glede na težke vremenske razmere. Nekateri pa jih povezujejo z današnjimi avtocestami, da so služili kot povezava s celotno Evropo. Vse to so zaenkrat le ugibanja. Na vhodih v podzemne rove pa na mnogih mestih stojijo kapelice, arheolog Kusch je mnenja, da gre za dejanje cerkve, ki se je bala poganstva v podzemnih predorih.

Podzemna mesta v Turčiji

Podzemno mesto Derinkuyu, Turčija.

Velik labirint pod zemljo pa so leta 2012 nenamenoma odkrili turški delavci. Strokovnjaki pravijo, da je bilo mesto v turški provinci Nevşehir morda največje in najbolj komplesno podzemno mesto na svetu. Izračuni pravijo, da je šlo za podzemno mesto v velikosti 65 nogometnih igrišč, ter je po vsej verjetnosti vključevalo bivanjske prostore, kuhinje po meri, kapele in stopnišča. V njegovi bližini so sicer poznana že številna druga podzemna mesta, v Derinkuyu je bilo podzemno mesto najdeno že leta 1936, a veliko manjšega obsega. Arheologi so mnenja, da gre za mesto v katerem je živela agrikultura skupnost pred 5,000 leti.

 Podzemno mesto Kaymaklı, Turčija

Gre za dejstva, ki nam jih zgodovinske knjige običajno ne povedo. Ljudje pred tisočimi leti niso bili primitivni, kot jih nekateri prikazujejo danes, pač pa so imeli veliko znanja in sposobnosti gradnje zelo kompleksnih struktur.

Vir: telegraph.co.uk, ancient-origins.net

Ana Vehovar

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja