Luna - od nekdaj vir navdiha

16. 12. 2010
Deli
Luna - od nekdaj vir navdiha

Po nekem izročilu naj bi na njej rasla cimetova drevesa in živele žabe, spet po drugem naj bi izdala svojega brata, bila naj bi božje oko pa poročena s Soncem, sprta z njim ...

Kakorkoli že, Luna je v mnogih kulturah predvsem povod za praznovanje. Zato veliko kultur spremlja lunin koledar.

  • Mnogi budistični prazniki se ravnajo po lunarnem koledarju. Oktobrski ščip označuje konec postnega časa. Budisti z vseh koncev Laosa romajo v svetišča in praznujejo ok panšo. Za praznik luči loi krathong v novembru verniki po vsej Tajski reke in jezera spremenijo v čarobne pokrajine luči.
  • Bušmani iz Kalaharija s pesmijo pozdravljajo vzhod Lune. V njenem zanesljivem vračanju vidijo simbol življenjskega kroga.
  • Pozno poletje je na Šrilanki čas praznovanj, ki dosežejo vrhunec ob prazniku polne lune esala-perahera. V nekdanjem kraljevskem mestu Kandy ljudje s procesijami častijo Budov zob.
  • Med indijskim praznikom holi se Hindujci obmetavajo z vrečkami, napolnjenimi z obarvano vodo. Sproščeno spomladansko praznovanje po marčni polni luni je bilo nekoč posvečeno Luninemu božanstvu Raka.
  • Na dan prve polne lune po žetvi datljev se prebivalci egiptovske oaze Siva zahvalijo za darove narave.
  • Enako kot muslimanski se tudi judovski koledar ravna po Luninem ciklusu. Na šotorski praznik, na judovski zahvalni dan, verni Judje v snopiče povežejo vejice in plodove.

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja