5 neverjetnih stvari, za katere smo ljudje izkoristili pomoč astrologije

18. 6. 2015
Deli
Kaj vse se še skriva v zvezdah? (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda si težko predstavljate, da zvezde lahko nudijo še druge priložnosti kot zgolj pogled v našo osebnost in morebitno pomoč (ali usmeritev) za prihodnost. A ljudje smo poklicali astrologijo na pomoč še za mnoge druge priložnosti.

1. Za napovedovanje vremena

Le kaj ima lahko astrologija skupnega z meteorologijo? V sredini 16. stoletja je med opažanji Tycha Braha zapisana tudi možnost, da lahko na podlagi astroloških vzorcev zadnjih dvanajstih dni v decembru napovemo vreme za vsak mesec naslednjega leta. Tycho Brahe je vodil številne dnevnike opažanj, s katerimi je poskusil potrditi to teorijo, a se skeptiki danes sprašujejo, koliko resnice je v vsem tem, če je potem te dnevnike objavil pod imenom svojega učenca. 

Podobne misli o povezavi astrologije in vremena je imel tudi Johannes Kepler, nemški astrolog, astronom in matematik, čigar meteorološke napovedi, osnovane na astroloških podatkih, so bile izredno natančne. Imel je celo koledarje z označbami, kdaj bodo okolico pestile hude nevihte. Kepler je do svojega konca boril bitko z različnimi religijskimi predstavniki, saj je bil prepričan, da si astrologija zasluži biti več, kot le zabaven trik.

2. Za iskanje lokacije za dom

Moderne sfere astrologije pravijo temu astrokartografija ali lokacijska astrologija. Čeprav morda za to še niste slišali, pa je uporaba astrologije za iskanje prave lokacije za življenje v uporabi že iz bibličnih časov, ko so magi s pomočjo zvezd iskali lokacijo njihovega svetega rojstva. 

Kompleksen diagram zvezdnih kart, ki uporabljajo točen čas rojstva, naj bi vam s pomočjo astrokartografije določil, katere lokacije po svetu vam bodo nudile najboljše izkušnje za življenje. Astrokartografijo so uporabili tudi za ameriške predsednike, da bi dognali, kje na svetu imajo najboljše zaveznike - in nič kaj presenetljivo, so imeli precej črne napovedi za Srednji vzhod.

3. Za odkrivanje v kaj se bomo reinkarnirali

Evolucijska astrologija je prav tako med bolj modernimi dodatki v svet astrologije, poskuša pa rešiti eno največjih težav, ki jo večina vidi pri klasični astrologiji - da ljudje, ki so rojeni na isti datum, pod isto zvezdo, nimajo vedno enakih življenjskih izkušenj, enako srečo in enake osebnosti. Evolucijska astrologija to težavo reši tako, da v enačbo vzame še eno ključno komponento - dušo.

Po evolucijski astrologiji vsaka duša obstaja v določenem evolucijskem stanju, od sveže izoblikovanih, ki ravno sedaj prejemajo človeško obliko (prej so se reinkarnirale kot rastline ali živali), vse do spiritualnega stanja, ki zaobjema celostno formo življenja. Ko človeška energija zapusti fizično telo, temu rečejo "duša", ko pa se ta vrne v fizično telo, temu rečejo "ego". Potovanje te duše, njena nenehna reinkarnacija, pa naj bi bila vidna s pomočjo evolucijske astrologije.

Paradigme te nenavadne astrološke veje je pričel leta 1977 predavati Jeffrey Wolf Green. Med drugim omenja, da pri tej astrologiji veliko vlogo igra predvsem položaj planeta Plutona v navezavi s položajem Lune.

4. Za parjenje živali

Ker je bilo parjenje in razmnoževanje živine pomembno za preživetje mnogih družin, so že v 17. stoletju na pomoč pri teh stvareh poklicali kar astrologijo. Svojim živalim so izrisali zvezdne karte in celo načrtovali parjenja tako, da so se živali kotile v specifičnem astrološkem znamenju. Najbolj plodne živali naj bi bile tiste, ki so se skotile v znamenju Škorpijona, Ribe ali Raka, na primer. 

5. Za propagando

Med drugo svetovno vojno je bil v Nemčiji rojeni madžarski državljan Louis de Wohl samooklicani novodobni Nostradamus. Sprva je služil kot zasebni astrolog britanski eliti, kasneje pa je začel delati kar za britansko tajno službo, ker so bili navdušeni nad njegovo široko mrežo ljudi, ki jih je poznal in imel na njih tudi vpliv. 

Louis de Wohl je celo zapisal Hitlerjev horoskop, v katerem je napovedal, da bo izgubil vojno in prav v tem je britanska tajna služba videla izjemen potencial. Ne zato, ker bi vse upe za drugo svetovno vojno polagali v zvezde, temveč zato, da si privoščijo malce propagande. De Wohla so poslali na turnejo po Združenih državah, kjer je osem mesecev potoval po deželi in oznanjal, da zvezde Hitlerju niso naklonjene, s tem pa pomagal, da so se ZDA pridružile vojni.

Napad na Pearl Harbor se je na primer pripetil medtem, ko je de Wohl še vedno potoval po ZDA. Po koncu vojne se je vrnil v Veliko Britanijo, a bil večinoma pozabljen.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja