Savasana (položaj trupla)

19. 6. 2013
Deli
Ko se sproščate, poskusite dobiti občutek topljenja, pogrezanja, blage evforije in na koncu lahkosti

Naše naravno stanje uma, duha ter telesa naj bi bila sproščenost in ljudje, ki to kljub naglici vsakdanjega življenja obvladajo, so veliko bolj zdravi, polni energije in pozitivnega razmišljanja.

Sprostitev telesa, duha in uma je mogoče tudi natrenirati in z redno, umirjeno vadbo, pravilnim dihanjem ter nekaj minutami meditacije na dan lahko naše življenje postane kakovostnejše.

20 minut sprostitve na dan da telesu in umu več kot cela noč nemirnega spanja.

Savasana

Položaj trupla ali savasana je ena izmed najpogosteje uporabljenih asan v jogi. Je klasična sprostitvena drža, ki jo vadimo pred vajami, med vadbo in seveda dlje časa na koncu vadbe. Da zavzamemo položaj, potrebujemo mir, mogoče odejo, s katero se pokrijemo (po vadbi), in nekaj časa, ki ga posvetimo res samo sebi. Uležemo se na hrbet, razpremo roke in noge za približno

20 centimetrov od telesa, dlani obrnemo proti nebu, stegna, kolena in stopala naj padejo navzven, zapremo oči in poskusimo sprostiti celo telo ter misli. Če se nam je težko sprostiti, si pomagamo z različnimi tehnikami: globokim dihanjem, avtosugestijo ...

Trebušni položaj trupla je podobna asana, le da jo izvajamo na trebuhu. Noge so prav tako rahlo narazen, palca se dotikata, pete padejo navzven. Roke si podložimo pod glavo ali jih sprostimo ob telo z dlanmi, obrnjenimi navzgor. Ta položaj je še posebno priporočljiv po vsaki asani na trebuhu (kobri, loku, kobilici) ali kadar vam pač ustreza bolj kot klasična različica.

Avtosugestijo si prilagodimo po želji. Predstavljamo si stvari, ki nas zazibljejo v stanje sreče, sprostitve notranjega miru. Lahko si predstavljamo najljubšo barvo in se vanjo ovijamo ter potapljamo, si zamislimo, da smo na peščeni, osamljeni plaži, kjer nam toplo sonce greje telo in morje sprošča mišice, lahko pa si ponavljamo v mislih stavke, s katerimi postopoma sproščamo posamezne dele telesa, na koncu tudi obraz ter misli.

Ko se sproščate, poskusite dobiti občutek topljenja, pogrezanja, blage evforije in na koncu lahkosti oziroma lebdenja telesa. Sprostitev je proces popuščanja, nedejavnost, a hkrati nabiranje nove energije za nadaljevanje dneva.

Joga in njene sprostitvene tehnike vam bodo pomagale, da boste bolj povezani s svojim telesom ter da boste lažje in hitreje zaznali napetost in sproščenost in ju zavestno nadzorovali.

Nataša Zajc

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja