Naj bo vaše počutje odlično

31. 3. 2011
Deli

Za sprostitev in uživanje si moramo najti čas. Le tako bomo dosegli notranje ravnovesje in odpravili vsakodnevni stres, ki nam greni življenje. Prihajajo hladnejši dnevi, zato je obisk savne, parne kopeli ali turškega hamama kot nalašč. Izmenjevanje vročega in hladnega bo ugodno vplivalo na naš imunski sistem, koža bo postala bolj mehka in voljna.

Finska suha savna

Glede na dolgoletno tradicijo je eden izmed bolj zaželenih tipov savn na svetu. Uporabnik si predhodno nastavi želeno temperaturo (od 70 do 110 ºC) in med savnanjem, s polivanjem kamnov v električni peči, uravnava vlažnost v finski savni med 5 in 30 odstotki relativne vlage.

Biosavna

V tej savni manj obremenjujemo krvni obtok. Savnamo se lahko glede na počutje tudi do 45 minut. Po tem je priporočljivo prhanje z mlačno vodo. Biosavne pogosto kombinirajo s svetlobno terapijo. Med posameznimi obiski biosavne ne smemo pozabiti na počitek.

Rimska parna kopel

V rimski parni kopeli je temperatura prijetna in se giblje med 42 in 45 stopinjami Celzija. Vlažnost zraka je relativno visoka in je med 45 in 65 odstotki. Toplota pospeši cirkulacijo v telesu, kar blagodejno vpliva na sprostitev. Para pomaga odpreti pore in s tem pripomore k naravnemu čiščenju kože, ki postane nežna in gladka. Aromatična olja z visoko vlažnostjo blagodejno vplivajo na dihala.

Hamam

Hamam je najbolj napredna različica parne savne. Izvira iz grško-rimskega telesnega kulta in kopališke kulture, ki so jo nato uporabljali v bizantinskem cesarstvu. Pozneje so jo prevzeli Arabci. Hamam temelji na segrevanju telesa z vodno paro in relativno nizko temperaturo (45 °C) ter visoko (95-odstotno) vlažnostjo zraka. Na telo vpliva izjemno zdravilno in je primeren za ljudi, ki ne marajo visokih temperatur. Uporablja se tudi pri lepotni negi telesa – pilingi, kopeli, obloge – in drugih terapevtskih postopkih segrevanja in ohlajanja, ki so se razvili skozi tisočletno tradicijo orientalskega čistilne telesne kulture.

Banja

Rusko savno imenujemo tudi banja. Ima dolgoletno tradicijo in jo priporočajo predvsem za čiščenje kože. Banja je suha in ne tako vroča. Vročino ustvari peč z žarečimi kamni, ki jo ogrevajo prek majhnega predprostora. V tem predprostoru se običajno popije ruski čaj, da se z njim postopek potenja še pospeši.

Rasul terapija

Po terapijah Rasul bo počutje umirjeno, vaša koža pa bo lepo obnovljena. Glina v kombinaciji z delovanjem pare pomaga iz telesa izločiti toksine in zgladiti kožo.

Pravila savne

1. Najprej se oprhajte in osušite. Tako se boste bolje potili.

2. Pred obiskom savne ne jejte veliko, po savnanju pa nekaj popijte.

3. Vsak interval v savni naj traja od 8 do 15 minut. V zadnjem bodite v sedečem položaju, in sicer zaradi boljše prekrvavitve.

4. Po vsakem intervalu se ohladite, bodisi na svežem zraku ali v vodi.

5. Pravilno: po vsakem intervalu naredite 20 minut premora.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez