Kaj si zares želite?

22. 8. 2012
Deli
Kaj si zares želite? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Razumeti samega sebe v veliki meri pomeni poznati svoje notranje želje. Svoje najgloblje občutke lahko uporabimo, da nas premaknejo in usmerjajo proti našim ciljem, pomagajo nam, da prevzamemo vajeti in ohranimo trdnost, ko nastopijo težave.

Če se le s težavo motivirate, potem morda počnete stvari, ki si jih zares ne želite. Kaj počnete tako radi, da bi to počeli tudi zastonj? Katere stvari vas zanimajo? Kaj vas navdihuje? Kaj vam daje energijo?

Stavki, ki bi si jih morali zastaviti večkrat v življenju.

Razumeti samega sebe v veliki meri pomeni tudi poznati svoje notranje želje. Se res dobro poznate ali že nekaj časa počnete stvari zato, ker imate občutek, da jih morate?

Ozavestite svoje vrednote

Vrednote nam oblikujejo življenje in mu dajejo smisel.

Vrednota je zaželeno končno stanje, v katerem smo ali pa ga želimo še doseči. Od vrednot je odvisno, kako se bomo v neki določeni situaciji vedli, zato je še toliko pomembneje, da raziščemo, katere so naše primarne vrednote. Veliko ljudi se ne zaveda, katere vrednote jih motivirajo v ozadju.

Ravno tako, kot je pri spoznavanju samega sebe pomembno, da poznamo želje, ki nas motivirajo, je še toliko bolj pomembno, da poznamo naše vrednote. Vsi ljudje cenimo vrednote, vsak od nas pa ima svojo lestvico vrednot.

Nekaterim je najpomembnejše zdravje, drugim svoboda, spet tretjim moč in vpliv. Ko preverjamo, ali nekaj počnemo prav, to preverimo na vrednotah.

Če želite preveriti vrednote na določenem področju vašega življenja npr. zdravje, kariera, fitnes, odnosi, si naredite seznam, kaj vam je najpomembnejše na tem področju. Še bolje je, če vas to vpraša nekdo drug. Npr. Kaj ti je v karieri pomembno?

Naj vam postavljajo in ponavljajo to vprašanje tudi še po tem, ko se vam bo zdelo, da ste že izčrpali vse odgovore. Takrat pridejo po navadi na površje vaše najgloblje motivacije. Ko dobite odgovore na ta vprašanja, se vprašajte, ali so te vrednote zadovoljene v vašem življenju. Če niso, pomislite, kaj bi lahko storili, da bi bile?

Razvrstite svoje vrednote

Vprašajte se, kaj je najpomembnejša vrednota, izmed vseh teh vrednot (če bi lahko izbrali samo eno). Katere je druga po lestvici, ki vam je najpomembnejša? Katera tretja, četrta? Vrednote določajo, kako bomo porabili svoj čas. Samo prvim šestim ali sedmim vrednotam v praksi namenimo dovolj časa, da jih izpolnimo. Pri spoznavanju sebe je zelo pomembno, da svoje vrednote razvrstimo.

Razrešite konflikte med vrednotami

Če se vam pogosto dogaja, da ne dosegate ciljev ali pa da se znajdete v položaju, ko ne veste, kaj naj bi bil naslednji korak, potem se vam morda dogaja, da so vaše vrednote v konfliktu. Na primer: eni osebi je lahko zelo pomembna odgovornost, na drugi strani pa ima visoko na lestvici vrednot svobodo.

Ti dve vrednoti lahko prideta v konflikt. Treba se je zavedati, da vrednote niso med seboj v nasprotju, čeprav se nam bo najprej tako zdelo. Vedno se lahko najde kompromis med dvema vrednotama.

Sprašujte se, kaj je pri tej vrednoti zares pomembno, in slej kot prej boste videli, da pravzaprav obe vrednoti težita k isti vrednoti, kjer po navadi najdemo srečo.

Marko Preston

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja