Sanjari 95 odstotkov ljudi

27. 12. 2012
Deli
Sanjari 95 odstotkov ljudi

Sodobni psihiatri in nevroznanstveniki so popravili krivico, ki je bila narejena temu stanju uma, saj so odkrili, da je tavanje misli pomem­bno orodje za učenje, reševanje problemov in doseganje uspeha.

Da bi izračunali, koliko ur na dan sanjarimo, so znanstveniki razvili aplikacijo za iPhone, preko katere so vzpostavili stik z 2.250 prostovoljci, in sicer v različnih obdobjih dneva. Vsakič ko so raziskovalci z njimi navezali stik, so jim prostovoljci sporočili, kaj trenutno počnejo. Raziskava je pokazala, da so prostovoljci 30 odstotkov časa tako ali drugače presanjarili! Pri tem je po navedbah Daniela Gilberta in Matthewa A. Killingswortha, dveh psihologov s harvardske univerze, ki sta raziskavo izvedla, kar 95 odstotkov prostovoljcev priznalo, da sanjarijo vsak dan.

Čeprav mnogi sanjarjenje še vedno doživljajo kot nekaj nekoristnega, znanstveniki pravijo, da nikakor ne gre za spremni pojav lenobe. "Če naše misli ne bi tavale, bi bili neprestano ujeti v tistem, kar počnemo v danem trenutku," pravi Jonathan Schooler, psiholog s kalifornijske univerze v Santa Barbari. "Namesto da bi obtičali, lahko z mislimi potujemo skozi čas in prostor. Med sanjarjenjem so naše misli resnično svobodne."

Ko nam je dolgčas, ko nas zunanji dražljaji ne prevzamejo v zadostni meri, se preusmerimo k raziskovanju lastnih asociacij in alternativnih scenarijev, ki obstajajo zgolj v naših mislih. Sanjarjenje je vrelec, iz katerega privrejo številne uporabne zamisli in vstopijo v našo zavest.

Ozren Podnar

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez