Nekaj napotkov za zdravo in radostno življenje

16. 5. 2016
Deli
Nekaj napotkov za zdravo in radostno življenje

Dan začnite z nasmeškom. Ali se spomnite reklame izpred davnih let? To je ena redkih smiselnih in pozitivnih reklam. Prvi zavesten gib zjutraj, ko se zbudite, naj bo nasmeh.

Začnite tako, da se spomnite na to in potem zavestno raztegnite ustnice v nasmeh. Na začetku se bo malo težje smehljati 'brez razloga', a sčasoma vam bo postalo všeč in ko se boste prebudili, vam bo že ob misli na to, da se boste nasmehnili, ustnice same potegnilo v nasmeh. Ob tem se zahvalite za to darilo. Zahvalite se, da se lahko smejite.

Zahvalite se stvarstvu, da ste se zbudili v varnem okolju, v topli postelji, in ozavestite dejstvo, da vam pravzaprav nič ne manjka. V mislih, z radostjo in s hvaležnostjo preletite dan, ki je pred vami. Pomislite na to, kaj boste počeli. Veselite se novega dne in si recite: Tudi danes bo čudovit dan in hvaležen sem za to.

  • Po tem ali že med tem temeljito pretegnite svoje telo. Valjajte se v postelji in opazujte svoje telo. Bodite nežni, a temeljiti. Nekaj telovadnih vaj naredite že v postelji, z njimi pa lahko nadaljujete tudi, ko vstanete. Nikakor ne izvajajte zahtevnih telesnih vaj zgodaj zjutraj, ko je telo še neogreto. Če se ukvarjate z jogo, tai chijem in podobno vadbo, je to primeren čas za vadbo.
  • Ko ste opravili z telesnimi vajami, si vzemite nekaj časa za umirjanje – meditacijo. Zanjo ne potrebujete več kot petnajst minut. Na začetku je dovolj že pet minut. Sčasoma vas bo samo potegnilo in boste meditirali dlje. Pomembno je, da ste pri tem početju disciplinirani. Vendar ne bodite vojaško strogi do sebe. Naj bo to blaga samodisciplina, ki ne ustvarja prevelikega napora oziroma odpora v vas.
  • V jutranjo toaleto je koristno vključiti tudi čiščenje oblog z jezika. Za to lahko uporabite kar zobno ščetko, kovinsko žlico ali pripravo, ki je temu namenjena.
  • Popijte čim več vode na tešče, oziroma vsaj tri dcl. Vedno pijte vsaj pol ure pred obrokom, torej tudi pred kosilom, večerjo ali malico. Zjutraj jejte predvsem sadje. Sadje jejte vedno vsaj eno uro pred preostalo hrano, nikoli pa ne po njej kot desert.
  • Uživajte čim več organsko pridelane hrane – zelenjave, sadja in žitaric. Uživajte tudi dovolj 'dobrih' maščob. Izogibajte se procesirani, gensko spremenjeni in kemično obdelani hrani. Zmanjšajte uporabo konzerv in mesnih izdelkov. Prav tako zmanjšajte uživanje sladkorja in sladkarij. Nikakor pa ga ne nadomeščajte z umetnimi sladili. Teh se izogibajte, še posebej sladilu aspartam. Kavo nadomestite z zeliščnim čajem. Občasno pitje zelenega čaja je lahko koristno, saj vsebuje antioksidante. Če kadite, zmanjšajte kajenje in ga sčasoma opustite. Alkohol zmanjšajte na minimum. Moje osebno mnenje je, da tudi kozarec rdečega vina vsak dan ni potreben, da bi bili zdravi in srečni. Če mislite drugače ali če vam to godi, pa si ga le privoščite, a ne več kot toliko. Pravzaprav je samo čista voda tista pijača, ki jo telo resnično potrebuje in je primerna zanj. Najboljša pa je naravno destilirana voda, ki jo najdemo v sadju in nekuhani zelenjavi. Če bomo vsaj pol ure pred preostalo hrano uživali dovolj sadja, bomo potešili večji del potreb našega telesa po tekočini.
  • Zgoraj navedene smernice glede hranjenja upoštevajte, kolikor se le da. Vendar se ne obsojajte, če vam ne bo uspevalo že na začetku. In tudi sicer bodite blago disciplinirani. Zavedajte se, da je vaša miselna naravnanost najpomembnejša. Ne bo vam koristilo, če boste jedli najbolj zdravo hrano in boste pri tem nervozni in nezadovoljni, pa obremenjeni, ker vam to ne bo vedno uspelo. Zavedajte se moči svojih misli in prepričanj. Ne obtožujte se in ne imejte slabe vesti, če vam vedno ne uspe upoštevati zgornjih napotkov. In če si zaželite kave, kozarca vina, čokoladne torte ali česa drugega, si to le privoščite. Vsak človek je edinstven, zato morate sami poiskati ravnovesje, ki vam bo omogočalo zdravo in radostno življenje.
  • Kot že rečeno, bodite pozitivni in optimistični. Vedite, da za vsako težavo obstaja rešitev, kot na vsako vprašanje obstaja odgovor. In osredotočajte se na rešitve, ne na težave.
  • V vsaki situaciji iščite razloge za hvaležnost V vsaki še tako neprijetni situaciji lahko najdete nekaj za vas dobrega, za kar ste lahko hvaležni. Ostanite osredotočeni na to. Tudi nasploh bodite hvaležni za vse prijetno, kar se vam dogaja. Naj prijetno ne bo samoumevno. Čim večkrat ozavestite dejstvo, da vam je lepo in da vam pravzaprav nič ne manjka. In zahvalite se za to. Ko želite poseči po najvišjem, posezite po hvaležnosti. V njej sta tudi že vsa ljubezen in radost.
  • Prav tako iščite v ljudeh svetle strani, lastnosti, ki jih cenite. Potrudite se in bodite osredotočeni na 'dobro' v ljudeh. Bodite blagi in prijazni do drugih. Zavedajte se, da ste edino vi sami odgovorni za svoje življenje in za vse, kar se vam dogaja v njem. Vedite, da drugi preprosto nimajo moči, da bi vam krojili življenje, razen če jim jo daste vi. Zato nihče drug ni kriv za vaše neuspehe in težave, prav tako pa tudi ni zaslužen za vaše uspehe. Če vam nekdo še posebej ni všeč ali ste ga nekoč celo sovražili, naredite vajo. Na list papirja napišite dvajset njegovih pozitivnih lastnosti. Če mislite, da jih ne morete najti, jih napišite petdeset! Potem jih berite vsak dan in dopišite še kakšno, če vam pride na misel.
  • Enako ravnajte s sabo. Ne obsojajte se. Ne obsojajte svojih preteklih dejanj, ki vam niso všeč. Takrat, ko ste jih storili, niste bili tisti, ki ste danes. In nikoli ne naredite nekaj, da bi zavestno škodovali. Če se to zgodi, je iz strahu in zato ker ne znamo ali ne zmoremo drugače. Torej, vedno naredimo največ, kar v tistem trenutku zmoremo. Obsojati nekoga iz preteklosti, tudi ko gre za nas same, je nesmiselno, ker s tem ničesar ne spremenimo, le zapravljamo svoj čas in energijo. Ko bo naša pozornost v preteklosti, se tudi ne bomo mogli kakovostno posvečati sedanjosti. Zapomnite si, da je resnična le sedanjost. Resnično živimo le tukaj in zdaj. Sedanji trenutek je edini, ki obstaja. Preteklost je 'mrtva', je le še spomin, ki nam je lahko v pomoč le, da tokrat ravnamo drugače. Prihodnosti še ni, to so šele naši načrti. Zato se osredotočimo na to, kar je zdaj, na to, kar smo in imamo zdaj! In s tem bomo največ naredili tudi za prihodnost.
  • Bodite blagi in prijazni do sebe in takšni boste tudi do drugih. Vaše misli in pozornost naj bodo osredotočene na pozitivne, prijetne stvari. V vsaki situaciji in ljudeh iščite dobro in prijetno. Razmišljajte o zdravju, dobrem počutju in delajte stvari, ki vas radostijo. Bodite dejavni in ustvarjalni ter iščite nove izzive v življenju. Dovolite si poskusiti nove stvari, ne glede na leta, izobrazbo, finančno stanje itn. Prehranjujte se zmerno, zdravo in dovolj se gibajte.

Če boste upoštevali napisano in se hkrati učili novih znanj na področju zdravega in radostnega bivanja, imate največ možnosti, da preživite svoje življenje zdravi in izpolnjeni.

Aleksander Škraber

Celoten članek lahko preberete v tiskani reviji Sensa april/maj

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja