Tišino moramo izkusiti

15. 4. 2013
Deli
Tišino moramo izkusiti

Sensin strokovnjak Ivan Paviljan nam je iskreno povedal, kako je sam doživel tišino na eni od delavnic tišine in kako ga je sprva motil vsak šum drugih, dokler ni opazil, da je težava on sam. Ko je sam v sebi našel mir, ga ni zmotil noben zunanji dejavnik več, naj je bil še tako glasen in moteč.

»Prva stvar, ki sem jo opazil, ko sem prvič vstopil v tišino, je bila, kako močno so drugi ljudje iz sebe. Čisto zares. Pristal sem med nekaj stotinami ljudi, ki naj bi svoj čas preživljali v miru in tišini, vendar se je vedno zraven mene pojavil nekdo, ki šepeta, sreba, smrka, se preriva v prehodu, zaudarja, spušča pline in, na splošno, moti moj mir in tišino. To odpravljanje v tišino se je že na začetku zdelo kot nemogoča misija. Toda nekaj dni pozneje sem dojel, da težava ni v drugih, temveč je, kot rečemo, težava v meni.«

Drugi le prinašajo tisto, kar je v našem umu. Če sta v našem umu mir in tišina, nas noben hrup in nered (naj bosta neznatna ali velikanskih razsežnosti) v zunanjem svetu ne bo zmotila.

Mir, tišino in sedanji trenutek moramo izkusiti

Veliko knjig in člankov je napisanih o miru, tišini in sedanjem trenutku, a ne glede na to, koliko jih preberete, ne miru ne tišine ali sedanjega trenutka ne more razložiti prav nihče. Mir, tišino in sedanji trenutek morate izkusiti, da bi vedeli.

Ali danes sploh lahko izkusimo tišino ob vsem tem hrupu in kaosu okoli nas? Ali se moramo umakniti v mir kakšnega ašrama (kjer nas bodo še vedno motili drugi ljudje), da bi jo izkusili? Morda res, toda privoščimo si tišino tudi v svojem vsakdanu, v svojem okolju.

Petra Arula

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez