Kako se odpovedati čustveni hrani?

17. 5. 2016
Deli
Kako se odpovedati čustveni hrani? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Najprej s pomočjo kratkega testa ugotovite, ali spadate med t. i. stresne prehranjevalce.

Jeste, ko ste v stresu?

Če pritrdilno odgovorite na tri ali več vprašanj, najverjetneje spadate med t. i. stresne prehranjevalce:

- Ko se vrnete domov iz službe, nemudoma jeste.

- Medtem ko jeste, zapadete v trans, in še preden se zaveste, je škatla s piškoti prazna.

- Vaše kosilo je največkrat sendvič, pospravljen med tekanjem po opravkih ali za mizo.

- Imate neznanski apetit in ste site le, ko pojeste veliko hrane.

- Čez dan imate rahel občutek lakote.

- Kadar ste razburjene, skregane ali prestrašene, ste nagnjene k temu, da stvari zadržite v sebi.

- Ob gledanju TV pred in po večerji jeste prigrizek, vse dokler ne greste v posteljo.

- Po večerji praviloma hočete še desert.

Kako si lahko pomagate?

Trik št. 1

Zavedajte se čustev, povezanih s hrano. Ključ do prekinitve nekontroliranega prehranjevanja je ravno v tem, da prepoznate in definirate potrebo, ki jo nameravate zapolniti s hrano. Približno dva tedna pišite dnevnik: zabeležite si vse, kar pojeste in opišite svoje občutke ob tem.

Na tak način boste lažje ugotovili, zakaj jeste. Za lajšanje dolgočasja, slabega počutja in samopomilovanja poskušajte najti drugačne načine od hranjenja s priljubljenimi sladkarijami. Če na primer nimate dobrega mnenja o sami sebi, vprašajte najboljšo prijateljico, zakaj vas ima rada. V primeru, da vas preganja dolgčas, razmislite o tem, da bi se začeli ukvarjati z nečim, kar vas veseli.

Trik št. 2

Prepoznajte sprožilce ”lakote”. V svojem dnevniku poiščite teme, ki se ponavljajo. Morda boste ugotovili, da vas bremeni odnos do mame. Mogoče boste presenečeni, ko boste dojeli, da na splošno jeste, ko se nahajate v stresni situaciji; da ne morete brez vrečke kikirikijev po vsakem prepiru s partnerjem.

Trik št. 3

Kljubujte sporočilom. Mislite, da bi morale shujšati do konfekcijske številke 36? Kdo pravzaprav to misli? Vaša mama ali vaši sprani možgani? Ali partner resnično sovraži vaše telo? Bi se v manjših oblekah počutile bolj srečne? Ali bi na sebi sploh kaj spremenile, razen seveda telesnih mer? Bodite iskrene, ko odgovarjate na vprašanja!

Trik št. 4

Naučite se prepoznati lakoto. Ljudje premoremo posebne mehanizme, ki uravnavajo našo telesno težo. Ti delujejo najbolj učinkovito takrat, ko jemo, kadar smo lačni, in nehamo, ko se pojavi občutek polnosti. Če nimate pojma, kdaj bi jedle, ne jejte, ker to pomeni, da niste lačne.

Veščina prepoznavanja sprožilcev lakote je pot do obvladovanja vaših prehrambenih navad. Ni nujno, da lakoto čutite le v želodcu; lahko jo povzroča tesnoba v prsih ali stisnjenem grlu.

Dokler ne boste prekinile začaranega kroga uživanja hrane, še preden ste lačne, pravih sprožilcev lakote seveda ne boste mogle prepoznati. Če se dieti nočete odpovedati, jo načrtujte v obliki uživanja več manjših obrokov.

Kadar ne jeste redno, se namreč nivo krvnega sladkorja v telesu zniža, kot odgovor na to pa se pojavi občutek stresa. Strokovnjaki priporočajo pet manjših obrokov na dan (koristilo vam bo, če boste začele z obrokom sadja), odpovejte se sladkorju, čokoladi in kofeinu.

Trik št. 5

Ponovno odkrijte svojo priljubljeno jed. Kadar boste brez težav jedle zato, ker ste bile lačne in nehale ob občutku sitosti, bo nastopil čas, ko boste pripravljene jesti tudi tisto, kar imate najraje. Lahko se boste vrnile nazaj k hrani, ki ste jo etiketirale kot prepovedano in uživale v njej.

Obiščite svoj priljubljen lokal ali trgovino in si privoščite hrano, ki je še ne poznate. Uživajte v vsakem grižljaju posebej in si zapomnite svoje občutke ob tem.

Trik št. 6

Preusmerite pozornost kam drugam, kadar se zaveste svoje namere, da bi nekaj pojedle, kljub temu da niste lačne. Spravite se v kopalno kad ali se zatopite v knjigo, pokličite prijateljico. Poskusite z redno vadbo.

Številne raziskave so namreč pokazale, da 20 minut gibanja učinkovito zmanjšuje stresne občutke. Odženite občutke krivde. Ko bo občutek potrebe po hrani preteklost, si čestitajte, da se mu niste pustile. Za nagrado si lahko pripišete sposobnost nadzora nad uživanjem hrane, ki je ne potrebujete.

Trik št. 7

Upajte si biti drugačne. Naučite se imeti samozaupanje v lastne odločitve. Samo zato, ker jih je večina za mizo naročila sladico, je ni treba naročiti tudi vam. Same ste najboljše razsodnice za to, kaj je najboljše za vas. Tega ne morejo vedeti vaši prijatelji, še manj najnovejša dieta. Prisluhnite telesu in jejte tisto, kar vam zadiši, ko ste lačne.

Trik št. 8

Bodite lastna oboževalka. To, kar delate, zahteva pogum in predanost in le same ste odgovorne za uspeh. Na to, da ste se odločile spremeniti svoj lastni odnos do hrane, ste lahko resnično ponosne. In ne pozabite, čim bolj prilagodljive boste tudi v odnosu do hrane, manj stresa boste občutile. Povedano drugače, to je pot k srečnejši in bolj zdravi osebnosti.

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez