Kako naučiti otroka odložiti svoje želje

8. 6. 2017
Deli
Kako naučiti otroka odložiti svoje želje (foto: profimedia)
profimedia

V redu je, če starši otrokom dovolimo izraziti njihove želje. Spodbujajmo jih, da se jih čim bolj zavedajo in pustimo, da nam o njih odprto govorijo.

Če gremo na primer v trgovino z oblačili, otroka spodbujajmo, da izrazi svoje želje. Že doma se lahko pogovarjamo o tem, kakšno majico želi kupiti. Če o vsem odločamo starši sami, se otrok ne uči samostojnega odločanja in nima možnosti vaditi, kako se nečemu odpovedati. Trgovine so lahko dobra priložnost za vadbo odlaganja zadovoljitve želja na pozneje.

Ko otroka učimo odložitve zadovoljitev njegovih želja, ga nikar ne kritizirajmo:

»Vedno hočeš, da je vse po tvoje.«

 »S tabo pa ne grem več v trgovino.«

Če želimo otroka učiti odložiti zadovoljitev, mu morda rečemo:

»Zeleno majico lahko kupiš, modre pa ti tokrat ne bom kupila.«

Če otroku popuščamo in kupimo vse, zato ker se otrok razburi ali začne jokati, ga ne moremo naučiti odložiti zadovoljitve. Kasneje bo zaradi tega lahko imel težave z obvladovanjem svojih čustev.

Če se trudimo zadovoljiti preveč otrokovih želja, ne da bi bili pri tem pozorni na to, kaj mi občutimo, se otrok ne uči odložiti zadovoljitve. To pa lahko vodi v agresijo ali razvajenost pri otroku.

Še eden od produktivnih načinov, kako lahko starši pomagamo odložiti zadovoljitev potreb je, da otroku pomagamo preusmeriti možgane v iskanje nečesa, kar njemu prinaša korist.

Če otroka vzgajamo na pozitiven način, da potrpežljivo počaka na stvari, ki si jih želi, mu bo to pomagalo pri obvladovanje lastnih čustev. Kasneje v odrasli dobi nam bo hvaležen, saj se bo veliko lažje soočal s frustracijami, stresom in skrbmi.

Napisala: Klara Bajec, svetovalka in certificirana trenerka za pozitivno vzgojo in starševstvo ter avtorica e-knjige z naslovom: 5 razlogov, zaradi katerih se otroci neprimerno obnašajo   

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja