Oriše so energije narave

26. 7. 2012
Deli

Znanje o njih se je ohranilo skozi tisočletja kot ustno izročilo v afriški etnični skupini Yoruba, od koder ga že devet let črpamo Slovenci. Duhovna skupnost oriš iz Slovenije si želi, da postane znanje o človeškem življenju del osnovne vzgoje mladih in starih.

Njihov duhovni vodja, prof. Sikiru Salami - Baba King, ki že vrsto let v svojem brazilskem in nigerijskem centru izobražuje svečenike z vsega sveta, prenaša v naš prostor prav to modrost življenja.

Filozofija oriš izhaja še iz časov, ko so se ljudje obračali po odgovore k naravi. S posvetitvami in daritvami lahko vnesemo ali harmoniziramo kvalitete posameznih oriš v svoja življenja. Z rituali spiritualnega čiščenja pa določene vplive odstranimo ali nevtraliziramo. Vse oriše so namenjene reševanju določenih težav.

Končno pa je v Sloveniji po zelo uspešnem delovanju napočil še en zelo pomemben trenutek za njihovo skupnost. Kupili so svoj lastni prostor v Bizeljski vasi, tik pod bizeljskim gradom. Tam so tokrat potekali kar trije festivali, izobraževalne delavnice in šolanje slovenskih svečenikov, častilcev energij narave. Zgodila se je tudi daritev z blagoslovom za sedem največjih slovenskih mest.

Oriše nam je tokrat približal prav njihov vodja Baba King.

Danes je zelo pomemben dan, saj praznujete in častite energije narave OMOLU BURUKU, Ifa, Egbe ... Kaj to pomeni za vas in za vse nas, ki smo danes tukaj?

Baba King: Vsi festivali so v prvi vrsti slavljenje, čaščenje življenja, vedno je treba slaviti to možnost, da smo živi, da smo čustveno, fizično in psihično dovolj zdravi, da lahko slavimo življenje, da se ga lahko veselimo.

Omolu ima opraviti z našim obstojem, je hkrati proslava življenjskega stila, bistva življenja, torej je nagrada za naš obstoj.

Na festivalu tudi dobimo blagoslov, da smo kot svečeniki bolj sposobni upravljati življenje drugih ljudi kot 'običajen človek', kot nesvečenik pa, da imaš bolj uspešno socializacijo, medsebojne odnose. Da imaš boljšo sposobnost izkoristiti tiste priložnosti, ki ti jih življenje ponuja. Še posebno v povezavi z osebami, ki jih imaš rad, ki si jih izbral, da bodo del tvojega življenja energetsko, duhovno in čustveno.

Nova lokacija, nov prostor, prvič na svojem. Ali ima to kakšen poseben pomen za vaše študente in obiskovalce?

Baba King: Ima pomen in je del naše duhovne zaobljube. Vse v življenju mora imeti svojo bazo, ne glede na to, kako majhna je ta baza, to je prostor, ki simbolizira korenine, nekaj, kar se ne spreminja, lahko se pa širi.

Naš prostor ima opraviti s konceptom ekspanzije, ne le materialne, ampak v smislu tega, za kar smo tukaj, to je naša referenca. To ni le zame, ni le zate, ampak je za vse človeštvo. Prostor, kjer lahko skupaj slavimo vse vrste dobrega v življenju. Tukaj bodo potekala izobraževanja in že nastaja kongresni center.

Kaj vam osebno pomeni, da z afriško delegacijo svečenikov tako radi in pogosto prihajate v Slovenijo?

Baba King: To je zares velik trud, a še vedno zelo majhen. Nekateri ljudje se čutijo izpolnjene, vesele, zadovoljne, če pijejo, kadijo, kockajo ali pa če gledajo, kako gre življenje mimo njih.

Jaz in večina častilcev oriš pa želimo biti del tistih, ki ustvarjajo življenje. Meni to, da prihajam sem, prinaša velik pomen v življenje. Ob vsej strasti, ki jo imam do filozofije oriš, je to pač moj način preživljanja življenja, to ni nekaj, kar počnem službeno ali za hobi. Je zelo nagrajujoče in me izpolnjuje.

Ko me je prišla pozdravit Jelka Zorman (ena od svečenic, znana tudi našim bralcem, op. a.), je rekla: "Baba, lačna sem Afrike, pogrešam Abeokuta (mesto v Afriki)!"

To je absoluten izraz ljubezni. To je resnična ljubezen. Enako velja zame. Ob dejstvu, da imate Slovenci z orišami duhovno poslanstvo – ko je v Brazilijo na šolanje in iniciacijo prispela prva skupina, si nihče ni predstavljal, da bodo oriše pognale take korenine v Sloveniji.

Nemogoče, da bi si to kdorkoli predstavljal. Lažje bi bilo privarčevati nekaj milijonov, če bi bila ta možnost, kot pa združiti nekaj sto ljudi. To je naš duhovni dosežek. Prihodnje leto bo 10 let delovanja naše duhovne skupnosti v Sloveniji. V to je vloženo ogromno truda, saj je v devetih letih v Brazilijo prišlo več kot 250 Slovencev. Zagotovo ni preprosto kar 14 dni brez družine preživeti na takem izobraževanju.

Kje smo Slovenci duhovno? Kaj še potrebujemo?

Baba King: Ne gre za to, kaj bi še potrebovali. Ne moremo našteti, naredite še to in to, in boste razsvetljeni. V Afriki, Evropi, Aziji ... vsi se moramo potruditi, saj človeška bitja potrebujemo izboljšave, in to je življenjski trend. Nihče se ne rodi takoj, v hipu.

Dokler smo živi, smo v procesu ponovnega rojstva. Prepričan sem, da Slovenci sploh ne veste, kolikšno vrednost imate ... duhovno gledano. Kako zelo odprtega uma ste. In res ste!

Živeti duhovno življenje je del bistva Slovencev. In nikoli nisem opazil nobenih težav, da bi se ta ideja filozofije oriš materializirala v Sloveniji v duši in prostoru. Torej kar Afrika prinaša nam v Slovenijo. Ups, malo se že počutim Slovenca. Ni šok sprejeti to idejo, mogoče je šok le disciplina, da to ohranimo. In ta šok se pojavi verjetno v vsaki situaciji, ko se je treba držati pravil.

Zakaj prav Slovenija in kako ste izbrali sedem glavnih mest za daritve?

Baba King: Izbrali smo sedem največjih mest po velikosti. Vsakdo ima različne domove ali več domov, ljudje rečejo, moja hiša, moj dom, naša država je naš dom, naše mesto je naš dom, naša hiša je naš dom, naše delovno mesto je naš dom ... vsi prostori, ki so nam pomembni, so nekako naš dom, in ker gojimo prepričanje, da je okolje tisto, ki vpliva na človeško življenje, smo predani svojemu okolju in vsem dobrotam, ki nam jih ponuja.

Z daritvijo se zahvalimo prostoru, naravi, vsemu, kar nas podpira v našem življenju. Hkrati se s prostorom harmoniziramo in balansiramo vse energije, ki so šle skozi ta prostor. Duhovni namen pa je bil, da bi okolje harmoniziralo naše individualno življenje in da nevtraliziramo negativne stvari v našem okolju ter da bi duša vsakega prostora dala dovoljenje osebi, ki je tam, da sprejme najboljše od te prsti, na kateri bomo. Če mi ne odpreš vrat svojega doma, ne morem vstopiti.

Če bom vstopil kar tako, bom vstopil na silo. Vsak prostor pa ima svojega duhovnega lastnika. To je način, kako živeti v harmoniji in z blagoslovom že prvinskih lastnikov ozemlja, kjer zdaj živimo. Imamo nekaj, kar materialno posedujemo. Prostor, svojo hišo, potrebujemo pa tudi duhovno lastništvo, torej moramo biti tudi duhovni lastniki, če želimo ekspanzijo.

Kaj lahko poveste o slovenskih učencih?

Baba King: Tehnično, duhovno in čustveno so absolutno dobro pripravljeni. Ker sem del vašega življenja, vem, kaj sem jim dal, kaj delajo, kako naj bi delali, in mislim, da so zares dobri. Zato menim, da je blagoslov, da je divinacija privilegij vsakega, ki gre k mojim učencem, svečenikom, ki delujejo v Sloveniji.

Prav tako je velik privilegij za družine, ki so del svečeniških družin, in je to pravi blagoslov. Prav tako je družbeno gledano za Slovenijo koristno, da ima prebivalce, ki so tako zelo voljni izobraziti se za pomoč sočloveku.

Tekst: Marija Kač, foto: Marija Kač, Tina Ramujkič

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez