Meditacija - stanje brez misli

29. 6. 2012
Deli
Meditacija (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Meditacija se morda še marsikomu zdi tuja, abstraktna ali preveč nezemeljska. V meditaciji ni prazaprav ničesar mističnega, saj med meditacijo le sledimo toku svojih misli in se urimo v čuječnosti ter nenavezanosti.

Nobene hude znanosti ni v tem, tudi ne rabimo izvajati posebnih tehnik. Ampak malokdo temu verjame, je preveč enostavno.

Namen meditacije ni biti zamaknjen ali skrit od problemov zunanjega sveta. Pravi namen je uporabiti meditacijo kot orodje za lažje življenje v svetu, kjer živimo. Tako z urjenjem opazovalca med meditacijo prenašamo "znanje" v naš vsakdan, kjer presegamo svoje navade s tem, da nismo več žrtev svojih misli in čustev, ampak jih sčasoma obvladujemo vedno bolj in bolj.

Za meditacijo je potrebno imeti red in vztrajnost

Sprašujem se, koliko ljudi danes posega po njej, saj so tako aktualne hitre rešitve brez truda ... Koliko jih posega po tako mogočnem orodju, ki je še brezplačno povrh vsega, a morda zahteva preveč časa?

Kako med meditacijo doseči stanje brez misli ...

  • Ne upirajte se. Če se upirate, se silite/trudite, da ne bi mislili in začnete delovati ravno nasprotno - svojo pozornost usmerjate v misli, ker želite imeti nadzor nad njimi, a jim s tem le dajete energijo, jih ohranjate.
  • Pustite naj gre tok vaših misli skozi vas, vaše misli so reka. Predstavljajte si sebe, kako sedite ob reki, ko ji namenjate pozornost, slišite žuborenje vode, barvo itn. Ko ji odtegnete pozornost, lahko ob njej počnete kar vas je volja, zato pustite njen tok kakor teče, ne poskušajte ga usmerjati drugam, pustite da je, pustite da misli so, kar so.
  • Kadarkoli se ujamete v pogovoru z umom, se ustavite, brez obžalovanja ali obsojanja "spet sem se zapletel".
  • Ne jemljite svojih misli preresno, samo pustite, da gredo skozi vas, ne vpletajte se ...

Kakšna meditacija je najboljša ...

Ni posebej učinkovite meditacije, je le učenje kako se ne vpletati na misli, čustva, karkoli in kako vse izpustiti iz rok.

Ko si izberemo eno meditacijo, jo delajmo vsaj pol leta, da vidimo ali nam zares ugaja. Če meditacije
prehitro menjamo, pomeni, da je naš ego zdolgočasen in si želi novosti, to pa ni rešitev; pomislite, ko začnete kopati na enem mestu, kopljite ... pojdite v globine, ne delajte majhnih jamic vsepovprek.

Meditacija ni namenjena sproščanju, ampak se z njo urimo, da smo v budnem stanju bolj pozorni na svoje misli, urimo stanje tretjega opazovalca, urimo čuječnost in ko naš um utihne, takrat lahko slišimo svoj notranji glas, glas svoje duše, glas Višjega jaza ...

Besedila: Barbara Fojkar; www.be-prema.com