Jana Šimenc: Alergična družba: Medicinskoantropološki pogled na alergije

8. 4. 2014
Deli
Jana Šimenc: Alergična družba: Medicinskoantropološki pogled na alergije

Ali so alergije danes le modna muha, priročen izgovor za izogibanje, če nam nekaj ni všeč, izraz nezadovoljstva, rezultat strupov, ki jih zaužijemo v okolici, pokazatelj naše obsedenosti s čistočo?

V zadnjih letih se pri ljudeh pojavlja vedno več različnih alergij na vsemogoče alergene, od hrane, zdravil do pralnih praškov in podobno. Avtorico, ki se z alergijami sooča že od otroštva, so težave spodbudile k razmisleku o prežetosti našega življenja z alergijami. Za svojo doktorsko disertacijo je zato opravila raziskavo o alergijah, ki jo je predelala v pričujočo knjigo, v kateri raziskuje, kje so vzroki za vse večjo pojavnost alergij ter kako močno oblikujejo in vplivajo na kvaliteto in način življenja. S pomočjo alergij skuša prikazati spoznanja o času in prostoru, v katerem živimo.

V knjigi ne gre za biomedicinsko razumevanje pojma, ampak odkrivanje, kako alergije razume širša javnost. Knjiga ni medicinski vodnik za zdravljenje alergij in ne ponuja medicinskih razlag, nasvetov in terapij, temveč je zgodba ali etnografija o alergijah in ogledalo alergične družbe.

Namesto sodb, receptov in odgovorov avtorica razkriva in ponuja razmisleke glede večplastnih zadreg sodobnosti, ki ustvarja alergično družbo, in družbene fenomene sinhrono obravnava z medicinskoantropološkim prijemom.

Knjiga je zasnovana kot etnografija, saj se v njej prepletajo pričevanja pripovedovalcev, analiziranje virov in avtoričina kritična opazovanja, zrcali pa se tudi refleksija njenih osebnih izkušenj.

O avtorici

JANA ŠIMENC (1977) je diplomirala na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je leta 2012 tudi zaključila doktorski študij z disertacijo Vidni in nevidni simptomi: alergije med družbenim, kulturnim in biološkim. Pričujoča knjiga je priredba doktorske razprave. Raziskovalne teme, ki se jih loteva avtorica, segajo na področje medicinske antropologije oz. antropologije zdravja, zdravljenj in bolezni. Redno objavlja članke in sodeluje na strokovnih konferencah.

Kot raziskovalka je bila zaposlena na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Poleg pedagoškega dela je sodelovala na več evropskih projektih, kjer so se prepletale tematike kot so javno zdravje, tehnologije spleta 2.0. in izobraževanje. Zadnja leta se intenzivneje posveča področju transplantacijske medicine ter darovanja organov in tkiv za namen zdravljenja. Strokovno sodeluje z Zavodom RS za transplantacijo organov in tkiv Slovenija – transplant.

V prostem času pa sploh ni tako resna ...

Več o knjigi

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja